Doplňky stravy

Přečtěte si více
Seřazeno podle:

Co je to doplněk stravy?

Doplněk stravy je definován jako živina, která má fyziologický nebo výživový účinek. Účelem užívání doplňků stravy je doplnit vaši každodenní stravu tak, abyste měli co největší užitek například z cvičení. Doplňky se vyrábějí v mnoha formách a druzích, ale především v mnoha kvalitách. Na trhu je mnoho výrobků, u nichž je kvalita snížena. Někdy nekvalitní doplňky stravy tělu spíše škodí než prospívají. Prodáváme proto POUZE kvalitní doplňky stravy.  

Proč užívat doplňky stravy?

Při cvičení narušujete strukturu svalů. Svaly se pak přirozeně zotaví a nová svalová struktura bude ještě silnější než ta předchozí. Je důležité, aby svaly dostaly potřebné "stavební kameny" a mohly být přebudovány na něco lepšího. Pokud tělo nemá k dispozici potřebné "stavební kameny", nedosáhnete žádného posílení svalové struktury a váš trénink bude zbytečný.

Stavebními kameny pro budování svalů jsou bílkoviny. Pokud nemáte svůj jídelníček stoprocentně pod kontrolou, a nejste si proto jisti, zda přijímáte dostatek bílkovin. Pak byste měli doplnit doplněk, abyste z tréninku měli maximální užitek.

Jen při silovém tréninku byste měli doplňovat stravu doplňky stravy. Pokud aktivně sportujete, například běháte, jezdíte na kole a podobně, je doplnění stravy o doplněk stravy velmi výhodné.

Pokud máte pochybnosti o tom, který doplněk stravy si vybrat nebo jak jím doplnit stravu, vždy se na nás můžete obrátit na adrese Apuls.dk. Máme spoustu skvělých nápadů na recepty, o které se s vámi rádi podělíme.

Doplňky stravy nemají nahradit vaši stravu, ale doplnit ji o další potřebné živiny. Doplňky stravy mají mnoho podob a forem, ale všechny mají jedno společné: mají mít pozitivní fyziologický nebo výživový účinek.

Co jsou to doplňky stravy?

Doplňky stravy se mohou maskovat různě, například jako prášky, pilulky, tablety, oleje, tekutiny atd. Mnozí se domnívají, že doplňky stravy jsou pro tělo nepřirozené a že vitamíny a minerály byste měli získávat pouze ze "skutečné stravy". Téměř všechny doplňky jsou však vyvinuty ze "skutečné" potraviny, například ve formě rýže, kořene ženšenu, kravského mléka, konopí atd. Pokud jsou doplňky stravy získávány z přírodních potravin, není třeba se obávat, že by byly škodlivé, pokud je jich konzumováno správné množství. 

Fungují vůbec doplňky stravy?

Naneštěstí v oblasti doplňků stravy existuje mnoho společností, které prodávají čisté podvody, a před nákupem výrobku, o který máte zájem, byste si o něm měli vždy pečlivě přečíst. Všude se objevují čisté podvody a klamavé kampaně s příklady rychlých zázračných diet a větších prsou, které nemusí být vždy zahrnuty, i když mohou být popsány. Naštěstí existuje také spousta kvalitních doplňků, u kterých výzkum a nespočet studií prokázal, že fungují. V apuls.dk nabízíme pouze doplňky, o kterých víme, že fungují. Existují doplňky stravy pro různé potřeby, ale ať už potřebujete energii, přibrat na váze nebo zrychlit růst svalů, existují pro vás účinné a zdraví prospěšné doplňky stravy.

Vitamíny a minerály v doplňcích stravy

Vitamíny a minerály jsou dva důležité prvky, které nás udržují zdravé. Jsou vzájemně propojené a pomáhají si. Vitamíny se podílejí na mnoha životně důležitých procesech v těle, zatímco minerální látky buď pomáhají vitamínům fungovat, nebo dokonce samy fungují jako základní stavební prvky těla. Například nervový systém nebo rovnováha tekutin v těle by bez vitamínů a minerálů nemohly optimálně fungovat. Vitaminové a minerální doplňky lze získat z mnoha různých zdrojů, například šípky se používají jako doplněk vitaminu C.

Kdo by měl užívat doplňky stravy?

Existuje nespočet různých důvodů a účelů, proč lidé užívají doplňky stravy. Národní rada pro zdraví má mnoho výživových doporučení, která se netýkají doplňků stravy, ale bohužel jsou velmi zobecňující a platí pouze pro průměrného Dána. Proto se tyto rady nemusí vztahovat na někoho, kdo hodně cvičí, potřebuje přibrat na váze nebo má třeba potíže se soustředěním. Jedním z nejoblíbenějších důvodů je samozřejmě snaha o zvětšení svalů, posílení a zlepšení výsledků tréninku, ale také pokud chcete přibrat na váze, mít vyšší hladinu energie, zkrátit dobu regenerace nebo předejít komplikacím v oblasti kostí, srdce či krevního oběhu.

Existuje několik doplňků stravy, které působí preventivně proti osteoporóze, kardiovaskulárním onemocněním a problémům s průtokem a kvalitou krve. Lidem, kteří trénují silově, se vždy doporučuje, aby přijímali další bílkoviny, protože je tělo po náročném silovém tréninku potřebuje. To však může být obtížné provést přesně a pravděpodobně výhradně s ohledem na "normální" stravu z hlediska potravin, což je důvod, proč tolik sportovců využívá mnoho různých druhů proteinových prášků. Doporučuje se však také například veganům užívat doplňky vitaminu B12, lidem s tmavou pletí doplňky vitaminu D a starším lidem s malou stravou multivitamínové doplňky.

Silový trénink s doplňky

Potravinové doplňky se ve světě silového tréninku obzvláště prosadily, a to ne bezdůvodně. Tělo při tréninku potřebuje další výživu a více bílkovin, a proto jsou proteinové prášky obzvláště oblíbené. Zde získáte tu správnou dávku bílkovin ve správný čas. Studie dokonce prokázaly, že mnohem lepších výsledků při silovém tréninku dosáhnete, pokud si protein vezmete ihned po tréninku, a ne ráno a večer. Je to proto, že tělo je v tomto období mnohem vnímavější k těmto živinám. Je však obtížné vzít si večerní jídlo s sebou do posilovny, proto se mnoho lidí uchyluje k proteinovým koktejlům a dalším produktům bohatým na bílkoviny.

Pokud s bílkovinami konzumujete také sacharidy, optimalizujete jejich vstřebávání. Proteinový prášek se vyrábí v mnoha formách, například syrovátkový, syrovátkový, rýžový, sójový, konopný a rýžový protein. Kromě proteinového prášku se při silovém tréninku často používá kreatin a posilovač. Kreatin pomáhá posilovat svaly a zároveň zkracuje dobu regenerace. Kreatin se chová trochu jako zásoba energie, kterou lze krátkodobě využít k činnosti, a proto je velmi vhodný pro silový trénink, ale méně pro dlouhodobý kardio trénink. Měli byste si však uvědomit, že kreatin je látka, která váže vodu, a proto může vést k přibývání na váze, pokud jste ho právě začali užívat. Weight gainer se používá k záměrnému přibírání na váze. Na 100 gramů gaineru obvykle připadá 400 kalorií, ale nejedná se o prázdné kalorie, protože kromě toho získáte také 40 gramů bílkovin.

Nejoblíbenější druhy doplňků stravy

Kromě již zmíněných populárních doplňků, jako je proteinový prášek, kreatin a posilovač, je na trhu ještě řada dalších populárních doplňků. Kofein je jedním z nejpoužívanějších doplňků energie, protože poskytuje rychlou dávku energie, když ji potřebujete. Většina kofeinu se získává z rostliny guarany a je k dispozici ve formě prášku, tablet nebo tablet. Ženšen je také oblíbeným zdrojem energie. Ženšen je asijská rostlina známá pro své vlastnosti v oblasti energie, koncentrace, pohody a dalších. Tento doplněk stravy je také k dispozici v různých formách, jako jsou pilulky, prášek nebo dokonce celý kořen ženšenu. Dalším oblíbeným doplňkem stravy jsou aminokyseliny. Při konzumaci bílkovin dochází v těle k jejich rozkladu na aminokyseliny. Tyto aminokyseliny se přenášejí po těle a vytvářejí svaly a tkáně.

Velmi oblíbeným způsobem konzumace aminokyselin jsou aminokyseliny BCAA namíchané do osvěžujícího nápoje. Neměli bychom zapomenout ani na rybí tuk, který pomáhá udržovat rovnováhu mezi nasycenými a nenasycenými tuky. Pro člověka je nezbytné přijímat obojí, ale bez doplňků máme tendenci přijímat příliš mnoho nasycených tuků a příliš málo nenasycených, což vytváří nezdravou rovnováhu mastných kyselin. Tento nenasycený tuk lze jednoduše získat prostřednictvím kapslí s rybím tukem. Rybí olej také pomáhá při silovém tréninku, protože působí jako mazivo pro klouby.

Rizika užívání doplňků stravy

Většina doplňků stravy prodávaných v Dánsku dnes nemá mnoho vedlejších účinků, pokud je váš zdravotní stav normální a stabilní, ale vždy se doporučuje užívat je s respektem. Nikdy byste neměli užívat větší než doporučenou dávku, ať už uvedenou na obalu nebo doporučenou lékařem, i když může být hodně, než se u vás projeví nežádoucí účinky vysokých dávek. Kromě toho je třeba dávat velký pozor na interakce doplňků stravy s léky a jinými léčivy, protože doplňky stravy mohou u léků zvýšit nebo snížit jejich účinek v závislosti na tom, co se očekává. V případě pochybností se vždy zeptejte svého lékaře nebo navštivte stránky www.interaktionsdatabasen.dk.

Není to nutnost, ale pomocná ruka

Užívání doplňků stravy není v žádném případě nezbytnou nutností, ale má mnoho výhod, a to jak po praktické stránce, tak i z hlediska bezpečnosti, kdy získáváte přesně ty živiny, které potřebujete. Podle serveru netdoktor.dk 56 mužů v Dánsku užívá doplňky stravy, zatímco u žen je to 64 %. Většina sportovců v dnešní době používá doplňky stravy, protože jsou pomocnou rukou na cestě k lepším výsledkům. Téměř všichni vrcholoví sportovci používají nějaký doplněk stravy, ale stále častěji se objevuje i mezi běžnými tréninkovými nadšenci. Ať už chcete optimalizovat svůj trénink, nebo se chcete ujistit, že přijímáte více základních vitamínů, určitě si vyberete produkt, který bude vyhovovat vašim potřebám. Pokud dbáte na používání dobře prozkoumaných produktů, můžete snadno získat optimální kombinaci živin přirozenou cestou pomocí doplňků stravy.