Zůstaňte v klidu a žijte déle

Zachovejte klid a žijte déle

Lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, klidní a rozvážní a dobře zvládají svůj každodenní život, žijí déle než ti, kteří mají méně pozitivní osobnost, sužovanou nervozitou, hněvem nebo úzkostí.

Takový je závěr vědců založený na 50 letech pozorování amerických mužů a žen. Snaha o emoční stabilitu a svědomitý a aktivní životní styl může pomoci snížit riziko onemocnění, zvýšit životní spokojenost a hlavně výrazně prodloužit délku života.

Studii vedli vědci z Národního institutu pro stárnutí v USA, kteří hodnotili osobnostní rysy u celkem 2 459 obecně zdravých lidí, kteří se v roce 1958 zapojili do Baltimorské longitudinální studie stárnutí.

Tyto údaje získané od účastníků (kterým bylo v té době mezi 17 a 98 lety) se staly základem pro porovnání specifických osobnostních rysů a délky života 943 účastníků studie, kteří zemřeli během 50 let trvání studie.

Muži a ženy, kteří byli nadprůměrně aktivní a emočně stabilní, žili obvykle o 2 až 3 roky déle než ti, kteří byli podle stejných parametrů podprůměrní.

Zdroj: Psychosomatická medicína