Venkovní trénink - přečtěte si o výhodách

Venkovní trénink je skvělý! Nabízí spoustu možností a má skutečně mnoho výhod. 

Každá forma fyzické aktivity vám dodá energii, když se cítíte vyčerpaní nebo unavení, a čerstvý vzduch tento efekt jen umocní. Pouhých 20 minut venkovní aktivity vás osvěží jako šálek silné kávy.

Na trénink venku nemusíte mít ani zahradu. Najděte si park, sportoviště, travnatou plochu - všechno je možné! Ale samozřejmě, že zahrada je pro mnohé lepší, protože je blízko domova a je tam více soukromí.

Výhody venkovního tréninku

Existuje mnoho vědeckých důvodů, proč byste měli okamžitě vyrazit do zeleně. Níže uvádíme 6 výhod venkovního cvičení.

#1 Trénink v přírodě zlepšuje náladu

Tělo při cvičení uvolňuje endorfiny. Jedna studie zjistila, že účastníci byli o 50 % spokojenější, pokud cvičili venku, než v tělocvičně. A nemusí to být dlouhý běh v parku, stačí 5-20 minut cvičení v zeleni. Cvičení v přírodě zvyšuje sebevědomí i náladu. Čerstvý vzduch a zvuk ptáků prostě udělá něco pro náladu. 

#2 Příroda bojuje proti depresi a vysokému krevnímu tlaku

Strávení pouhých 30 minut v parku nebo v lese snižuje riziko vysokého krevního tlaku o 9 % a riziko deprese o 7 %.
Běhání nebo procházka v přírodě či v městském parku má okamžitý účinek na stres. Přirozené zvuky větru v korunách stromů, běžecké boty na trávě a okolní prostředí, které se míhá kolem, mají na mysl vyrovnávací a uklidňující účinek. 
Pravidelná fyzická aktivita navíc působí antistresově.

#3 Získáte ještě více energie

Hyb vám dodá novou energii, když se cítíte unavení, a čerstvý vzduch může tento účinek ještě posílit. Pouhých 20 minut venku vás osvěží stejně jako šálek dobré silné kávy. Mnozí lidé možná také znají způsob, jak si během pracovního dne na 5-10 minut vyjít na čerstvý vzduch, aby si pročistili hlavu a načerpali energii.

#4 Posiluje imunitní systém 

Tento zdravotní stav je také jedním z dobrých důvodů, proč trénovat venku. Když dáte přednost čerstvému vzduchu před členstvím v posilovně, posílíte svůj imunitní systém a zároveň udržíte bakterie na uzdě. Stejně jako se děti ve školce nakazí navzájem, když tráví většinu času uvnitř a jsou spolu namačkány v malém prostoru, viry nachlazení se volně šíří i na činkách, spinningových kolech a v šatnách. 

#5 Získáte vitamín D

Sluneční světlo je naším přirozeným zdrojem vitaminu D. Vitamin D hraje důležitou roli při vývoji našich kostí a posiluje imunitní systém. Vitamin D je označován za zázračný lék pro naše zdraví, pohodu a zdraví. Na podzim a v zimě, kdy slunce svítí méně hodin a my trávíme méně času venku, jde o to, abychom hodně získali cvičením v době, kdy je světlo. 

#6 Cvičení venku zvyšuje spalování kalorií

Ve skutečnosti se při teplotách kolem nuly spálí asi o 5 % více. To v závislosti na vaší tělesné hmotnosti představuje přibližně 100-500 kalorií za hodinu běhu. Při běhu venku se také spotřebuje více energie na pohyb vpřed než například na běžeckém pásu. 

Efektivní cvičení, které můžete provádět venku

Ale nemůžu ven nosit běžecký pás, spinningové kolo atd.? - Ne, nemůžete, ale existuje mnoho jiných forem cvičení, které jsou také účinné a které můžete snadno přenést ven. Kromě běhu, chůze a jízdy na kole můžete provádět tyto 4 účinné a náročné cviky:

#1 Dřep - koleno - tah rukou

Dolů ve dřepu, nahoru s kolenem a dolů v protažení paží. Znovu začněte druhou nohou.
Podepřete si břicho a zadeček dostaňte až dolů. V případě potřeby použijte fitness gumu, aby bylo cvičení ještě těžší a účinnější.
Odrážejte nohy, hýždě a střed těla.

#2 Dipsy - tricepsový 

Použijte stoličku, lavičku nebo cokoli, co máte k dispozici. Položte prsty dopředu a ven z boků. Plně natáhněte nohy a hýždě spusťte rovně dolů. Opakování můžete měnit tak, že nejprve budete mít obě paty na zemi, pak zvednutou pravou nohu a nakonec zvednutou levou nohu.
Především procvičujete triceps.

#3 Sumo - dřepy s výskokem

Dřepy s výskokem, střídejte úzký dřep a široký dřep.
Zpevněte střed těla a uvolněte ramena. V případě potřeby použijte tréninkovou gumu pro ještě větší ztížení a zefektivnění cviku.
Odrážejte stehna a hýždě.

#4 Výpady s kettlebellem

Most a kettlebell Začněte ve stoji s kettlebellem v rovné paži. Jednou nohou udělejte dlouhý krok vpřed a zadní koleno spusťte k zemi. V pravé ruce držte kettlebell a pravou nohou vykročte vpřed. Střídejte pravou a levou stranu.

S těmito cviky máte spoustu možností, jak si venku efektivně zacvičit, a vzhledem k výhodám cvičení venku byste měli raději vyrazit!