Stisk za krkem - (Pres Bag Nakken)

Zadní tlak na krk je cvik, který procvičuje deltový sval (rameno), zejména jeho střední část, a trapézový sval (sval, který probíhá od zadní části lebky a vertikálně po obou stranách páteře až k jednomu z posledních hrudních obratlů), triceps a přední sval (sval, který vychází z povrchu 1. až 8. žebra hrudníku).

Průvodce lisováním za krkem: 

  1. Stát s rovnými zády  
  2. Uchopte činku nadhmatem a nechte ji položenou na ramenou za krkem
  3. Nadýchněte se a zvedněte činku nad hlavu, aniž byste kývali spodní částí zad
  4. Výdech při provádění pohybu
  5. Cvičení opakujte s různými váhami, například 15x3.

Důležité pro tlak za krkem: Abyste se vyhnuli přetěžování ramenního kloubu, který je velmi zranitelný, můžete se vyhnout tomu, abyste činku přitáhli za krk hlouběji, než vám dovoluje vaše flexibilita. Toto cvičení může být stresující pro "rotátorovou manžetu" (je to skupina svalů a jejich šlach, které stabilizují rameno) - supraspinatus (malý sval na horní části zad), infraspinatus (silný trojúhelníkový sval, který stabilizuje ramenní kloub), teres minor (je úzký, podlouhlý sval v rameni) a subscapularis (je velký trojúhelníkový sval, který se nachází na přední straně pouzdra ramenního kloubu). A proto by se měly provádět s opatrností.

Dobrá rada pro tlak za krkem: Existuje mnoho strojů, které umožňují provádět cvik, aniž byste museli dbát na bezpečnost jako při práci s volnými váhami.

Tento cvik je zároveň cvikem na ramena a tricepsy.