Staňte se lepším běžcem díky józe

Proč je jóga tak dobrá pro běžce? Jóga je pro váš běh nejvhodnější, protože vytváří optimální rovnováhu mezi tělem a myslí. Posílíte svou mysl, zlepšíte své soustředění a můžete překonat zranění. Lépe se zotavíte, budete se cítit lépe a určitě budete i rychlejší a efektivnější běžci.

Mnoho běžců má různé problémy se silou a ohebností, což není při nárazech, které dostávají do svalů, kloubů, šlach a vazů, žádný div. V tom vám ale naštěstí může pomoci jóga. Jóga a běhání jsou jin a jang. Nejsou to protichůdné síly, ale doplňující se protiklady, které se vzájemně ovlivňují ve větším celku. 

Běh je intenzivní kardio cvičení a je pro tělo zatěžující

Každý "běžecký krok", který uděláte, dopadne na zem s přibližně trojnásobkem vaší tělesné hmotnosti.

Kolik kroků uděláte, je velmi individuální, ale můžeme říci, že 10 000 kroků odpovídá přibližně 6-7 km.

10 000 kroků o trojnásobku vaší tělesné hmotnosti představuje pro vaše tělo obrovskou zátěž. To může způsobit ztuhlost a bolestivost těla a bohužel může vést i ke zranění.

Fyzicky při běhu používáte svaly, které jsou však řízeny nervovým systémem a mozkem. Při efektivním běhu nejde vždy jen o kondici, ale stejně tak o sílu a koordinaci.

Zbavte se nadměrných zranění a opotřebení těla díky tělu v rovnováze 

Joga v praxi zapojuje velké a malé svalové skupiny synergicky prostřednictvím různých pohybů, vytváří prostor v těle protažením svalů a v konečném důsledku zlepšuje flexibilitu. Cvičení jógy vyžaduje soustředění a zapojení celého těla, čímž se vytváří silná rovnováha od hlavy až k patě. 

Když je vaše tělo v rovnováze, spotřebováváte také méně energie a zlepšuje se vaše vytrvalost.

Kromě fyzických výhod pomáhá také zvýšit duševní soustředění. Protože běžci nejčastěji trénují přes bolest a ignorují varovné signály těla, může jim jóga pomoci zlepšit fyzické uvědomění. Jóga posiluje smysl pro vnímání těla a učí cvičence umění naslouchat tělu.

Joga a dechová cvičení zlepšují vaši regeneraci, která je pro váš závod zásadní, protože zklidňují centrální nervový systém a dodávají vám pocit klidu a svobody, a to jak v těle, tak v mysli. Jóga dokáže dobře upozornit na nerovnováhu, která může znamenat zranění. Existuje například mnoho běžců, kteří si stěžují na bolest kolen, ale během lekce jógy poznají, že bolest pochází z napětí nebo nerovnováhy v kyčli. 

Tady jsou 3 cviky, díky nimž budete bez zranění, rychlejší a hbitější. Následující cviky můžete s výhodou provádět po běhu jako optimální protažení:

Cvičení 1: Předklon ve stoji

Stůjte tak, abyste měli nohy na šířku boků. Pokrčte kolena tak, abyste mohli položit konečky prstů na zem. Nechte hlavu viset. Vtáhněte pupík dovnitř a nahoru, pak propleťte prsty za hýžděmi tak, aby se lopatky setkaly na zádech - ruce odsuňte od kostrče a paže a ruce natáhněte k nebi, třeba kousek za hlavu, aby přední část ramen směřovala od uší.

Cvičení 2: Protažení běžce (vsedě)

Natáhněte přední nohu před sebe. Druhé koleno zůstává na zemi. Prsty přední nohy směřují vzhůru a pata je aktivně zatlačena do země a dovnitř k sobě, takže stehenní kost se vrací zpět, do kyčelní jamky - můžete to cítit jako aktivní protažení v zadní části natažené nohy. Přední koleno můžete mít klidně mírně pokrčené, pokud aktivně tlačíte patu dolů a dovnitř k sobě. Položte konečky prstů na zem po obou stranách přední nohy. Zakulaťte horní část zad, nechte hlavu svěšenou a dívejte se dolů na zem. Vydržte 5-10 nádechů a výdechů.

Cvičení 3: Protažení haksny vleže

Ložte na zádech s nataženýma nohama. Stiskněte pravé koleno a levé nechte ležet na zemi s chodidlem vztyčeným a špičkami směřujícími vzhůru. S výdechem natáhněte pravou nohu nahoru, pokrčte chodidlo a roztáhněte prsty. Propleťte prsty na zadní straně pravého stehna. Zatlačte rukama směrem ke stehnu tak silně, jak aktivně tlačíte stehno od sebe do rukou směrem dolů k druhé noze. Vydržte 10 plných, rovnoměrných nádechů a výdechů a uvolněte ramena a obličej. S výdechem spusťte nohu dolů do rovnoběžné polohy s druhou nohou. Přepněte na opačnou stranu. 

Tato cvičení jsou určena speciálně pro běžce. Po zahájení cvičení pocítíte při běhu lehkost v těle. Zároveň se můžete rozloučit se ztuhlostí a celkově se stanete spokojenějším běžcem.

Cvičení provádějte 2-3krát týdně po běhu, když je vaše tělo zahřáté. Cvičení zvládne každý bez ohledu na úroveň běhu. 

 

Doufáme, že cvičení využijete k posílení svého běhu.