Palivo pro tělo

V posledních několika letech se staly velmi populární různé diety, při kterých se musíte držet daleko od sacharidů a místo toho jíst stravu bohatou na bílkoviny, včetně diety doby kamenné, paleo, diety 80-20 atd. Mezi potraviny s vysokým obsahem sacharidů patří chléb, brambory, těstoviny, rýže a cukr.

Sacharidy hrají v těle důležitou roli, protože většina životně důležitých orgánů je využívá jako palivo a stabilizují hladinu cukru v krvi.

Mozog

Sacharidy jsou jediným zdrojem energie pro mozek a nervový systém. Pokud váš mozek nemá dostatek sacharidů, zhoršuje se vaše schopnost soustředění a mozek ani nervový systém nemohou optimálně fungovat.

Srdce:

Srdce využívá jako palivo jak tuky, tak sacharidy.

Svaly:

Vaše svaly také využívají sacharidy jako palivo a jsou hlavním zdrojem energie pro svaly, zejména během vysoce intenzivního cvičení. Svaly využívají jako zdroj energie také tuk. Je třeba si uvědomit, že sacharidy a tuky jsou zdrojem energie, zatímco bílkoviny jsou stavebním kamenem svalů.

Sacharidy jsou tedy pro tělo a zdraví nezbytné. Je součástí zdravé stravy s výhodou mezi bílkovinami a tuky. Nezapomeňte jíst hrubé sacharidy!