Optimalizujte svůj běžecký styl

Styl je u každého člověka velmi individuální. Existuje tolik běžeckých stylů, kolik je na Zemi lidí. Někteří běhají rychle, někteří pomalu, někteří těžce a někteří lehce. Neexistuje správný nebo špatný styl běhu. Na některé věci byste však při běhu měli myslet, například abyste se vyhnuli zranění. Další výhodou optimalizace stylu běhu může být dosažení lepších výsledků při běhu.

Existuje řada klasických příkladů běžeckých stylů, kterým je třeba se vyhnout:

"Těžký běžecký styl": Charakteristickým znakem těžkého běžce je, že těžké, namáhavé kroky jsou slyšet z velké dálky. Pravidlo při běhu: "Pokud při běhu slyšíte své kroky, běžíte příliš těžce". Vaše svaly a klouby nejsou stavěné na tvrdé nárazy, které při těžkém běhu procházejí vaším tělem. "Těžký styl běhu" se nejčastěji vyskytuje u větších běžců, ale není neobvyklé, že se vyskytuje i u malých běžců s hmotností 50 kg.

Vyhněte se "těžkému stylu běhu": Tím, že budete myslet jako ninja. Přemýšlejte o tom, jak dopadat nohama na zem tak, aby každý krok dopadl na zem valivým pohybem, přičemž pata dopadá na zem jako první. Pokud posloucháte hudbu, je dobré ji občas vypnout, abyste zjistili, zda dosáhnete klidného stylu běhu.

"Nedočkavý běžec": Pokud nejste na vrcholu potravního řetězce, musíte někdy běžet jako o život. Protože jsme se však jako lidé přizpůsobili vrcholu potravního řetězce, naše těla nejsou stavěná na to, aby dokázala uběhnout vše, co rám a otěže unesou. Pravidlo při běhu: "Pokud vaše chodidlo při běhu sahá dále než koleno, zatěžujete své tělo a nedosahujete optimálního stylu běhu." Pokud běžíte "nedočkavým běžeckým stylem", ve skutečnosti zpomalujete své tělo, když dopadáte na přetaženou nohu.

Vyhněte se "nedočkavému běžeckému stylu": Tím, že budete myslet na přistání nohama: při každém přistání umístěte chodidlo těsně pod těžiště těla. Mírně se předkloňte a pomocí švihu v bedrech mírně zvedněte kolena. Zvykněte si před během zahřát tělo lehkými cviky, jako jsou vysoké zdvihy kolen a malé kopy do zad. Obě cvičení provádějte po dobu asi 10 sekund před každým během. Zahřejete tak nohy a zabráníte únavě.

"Vznášející se styl běhu": Pokud nefandíte divákům na sportovní akci, nemusíte mít při běhu ruce vznášející se nad hlavou. Zároveň by se vaše nohy neměly během běhu přibližovat k hýždím. Pravidlo při běhu: "Tělo se při vyčerpávajícím běhu snadno přetíží náhlými a divokými pohyby". Proto je důležité, chcete-li být ke svému tělu ohleduplní, abyste nedělali prudké vlny a neukazovali se při běhu s rukama mávajícíma nad hlavou.

Vyhněte se "vznášejícímu se běžeckému stylu": Dosažením dobrého rytmu ve svém běžeckém stylu, na který si vaše tělo zvykne. Dobrý běžecký rytmus může být 85 až 95 závitů (kolikrát se pravá noha dotkne země) za minutu. Snadno to zjistíte tak, že si spočítáte každý dopad pravé nohy na zem, vynásobíte dvěma a získáte minutový závit.

Zdroj/inspirace: Triathlete Europe