Optimalizujte své zdraví pomocí smíchu

Od blogera: Henriette Laugesen

Humor je projevem nadsázky i vážnosti. Smích navíc zajišťuje zdraví, a to jak fyzické, tak duševní a sociální. Takže i v době krize existují jen dobré důvody k nalezení úsměvu. Starosti vám na rozdíl od smíchu neprospějí.

Světlo odstraňuje starosti
Když my lidé taháme za usměvavé mašle a vydáváme žbluňkající zvuky, zabýváme se životem a jeho klikatou překážkovou dráhou. Humor je vlastně východiskem z obav. To zjistila studie jednoho výzkumníka humoru. Pomocí humoru se zbavujeme negativních i pozitivních energií, které se v těle hromadí. Díky smíchu se nám uleví a uvolníme se od něj.

Co se děje, když se smějeme
Humor a smích mají pozitivní účinky na tělo i mozek. Ve výzkumu humoru a smíchu vynikají zejména tři věci. Když se smějeme, uvolňuje se velké množství látky zvané imunoglobulin. Posiluje imunitní systém a působí jako protilátka proti infekcím v těle. Smích způsobuje, že se v těle uvolňují endorfiny. Ty mají na vaše tělo účinek zmírňující bolest. Kromě toho vám dodají energii a zanechají ve vás pocit touhy a úspěchu. Poslední látkou, kterou tělo uvolňuje, je serotonin. Jedná se o látku, která se nachází v pilulkách štěstí. Díky tomu se přirozeně těšíte ze života.

Humor odstraňuje osamělost
Osamělost, nízké sebevědomí a nedostatek smyslu pro humor jsou vzájemně propojené faktory. Výzkum ukazuje. Humor signalizuje, že chcete být s ostatními. Signalizuje ostatním, že jste otevřeni přístupu a vztahu a že se chcete s ostatními podělit o radost ze života. Když se smějete s ostatními, zlepšují se vaše sociální vztahy a zároveň jste zdravější. Není tedy důvod, proč tuto dobrou náladu a doprovodný smích nevyvolat.