Jóga - 5 typických chyb

Joga bude vždy velkou výzvou hned napoprvé, kdy veškeré úsilí věnujete cvičení síly, rovnováhy a ohebnosti. Ale každá praxe dělá mistra a to platí i pro jógu. Jakmile si začnete být ve cvičeních jistější a rutina se ustálí, je třeba se zaměřit na drobné chyby. V józe se málokdy dosáhne stoprocentní dokonalosti, cílem je neustále se zlepšovat. Následují typické chyby v józe, z nichž některé možná poznáte?

Typické chyby v józe 

Pokud cvičíte jógu, aniž byste se zabývali svými chybami a snažili se je napravit, vaše forma a vědomí trpí. Kromě toho snižujete svůj přínos a zvyšujete riziko zranění. 

Pokud si myslíte, že jóga je opravdu obtížná a jen pro ohebné lidi, mýlíte se. Jóga je pro každého a každému prospívá. Je to jen o tréninku a vytrvalosti, o tom, že se musíte podívat na své chyby a napravit je.

Tady je pět nejtypičtějších chyb při cvičení jógy.

#1 Zadržíte dech

Retrakce je jedním z nejdůležitějších prvků jógy. Tím je myšleno, že byste měli při cvičení dýchat klidně a zhluboka. Při namáhavém cvičení máte tendenci zadržovat dech nebo dýchat velmi rychle, abyste cvičení zvládli. Pokud jsou svaly optimálně okysličeny, můžete vydržet více, a to díky klidnému dýchání.

Dobrý hluboký nádech se provádí takto: soustřeďte se, zhluboka se nadechněte nosem, soustřeďte se na dýchání, naplňte břicho vzduchem a nechte ho klidně unikat z úst, přičemž zcela vyprázdněte plíce.

#2 Přišli jste na jógu rovnou z večeře

Pokud se lekce jógy koná večer, snězte hodinu před cvičením lehké jídlo s dobrým poměrem bílkovin a sacharidů. Pokud přijdete najedení přímo z večeře, můžete si zkazit trénink. Některé cviky budou vyloženě nepříjemné a vaše tělo bude vydávat energii na trávení jídla, takže se vaše výkonnost zhorší.

#3 Srovnáváte se s ostatními

Vždycky se najde na hodině jógy někdo, kdo má hypermobilní klouby, bez jediné kosti v těle, a přitom dokonale provádí cviky. Je těžké se s ní nesrovnávat, protože chcete cvičit stejně jako ona, možná ještě lépe...

Ale nesrovnávejte se s ní, riskujete ztrátu motivace a jóga nemá za cíl konkurenci, naopak. Jóga je o tom, abyste se k tělu a mysli chovali individuálně.

#4 Příliš na sebe tlačíte

V dnešní době vždycky slyšíte, že trénink byl dobrý, až když vás potom bolí. Tento způsob myšlení by se v žádném případě neměl přenášet na jógu, protože je to přesně naopak. Jóga by nikdy neměla bolet, a pokud se tak stane, okamžitě přestaňte, jinak hrozí zranění a přetěžování svalů. Jóga je o naslouchání svému tělu, o jeho vnímání a o signálech těla.

#5 Jste na špatném místě

Jogové cviky jsou zpočátku velmi složité, takže může být obtížné sledovat, jak cvičitel cviky provádí, pokud jste umístěni daleko stranou nebo vzadu.

Namísto toho se postavte do druhé zadní řady uprostřed. To bude nejoptimálnější prostor v místnosti.

Proč cvičit jógu? 

Mluví se hodně o našem duševním zdraví, a pokud se na něj zaměřujete, což by se mělo týkat každého, je jóga ideálním začátkem. Jóga je zkrátka dobrá pro mysl. 

Přestože se jedná o fyzická cvičení, při kterých používáte tělo k udržení rovnováhy, je tato rovnováha zaměřena na mysl. To například znamená, že se můžete naučit lépe relaxovat a kontrolovat své dýchání. Může to také znamenat, že si více odpočinete sami od sebe. 

To proto, že se správným tempem dostáváte do kontaktu s vlastním tělem. Je to také činnost, která je prastará právě proto, že funguje, a tak ji využívají všichni, od lidí trpících stresem, kteří se chtějí dostat do kontaktu sami se sebou, až po profesionální sportovce, kteří si potřebují srovnat některé věci v těle.

Joga také posiluje prakticky všechny svaly v těle. Ačkoli se to nemusí zdát tak těžké, rozhodně se jedná o něco, při čem trénujete své svaly. Přestože díky józe nezískáte obrovské svaly, budete díky této formě cvičení schopni dělat zcela nové věci. 

Kombinujte jógu s jinými formami cvičení

Joga se skvěle kombinuje s jinými formami cvičení a tréninku. Například běh, kde jóga skutečně posiluje váš běh, o čemž si můžete přečíst více zde. Může to být také silový trénink, kdy síla vašich svalů posílí a zpevní vaše jógové cvičení. 

Obecně je nejlepší cvičit jógu po běhu nebo silovém tréninku, pokud chcete absolvovat celý trénink ve stejný den. Případně můžete některé dny běhat nebo posilovat a jiné dny cvičit jógu. Poskytuje také dobrou rozmanitost a vyváženost toho, jak používáte svaly ve vašem těle. 

Pokud jste se začali zajímat o jógu nebo ji možná už cvičíte, máme pro vás obrovský výběr jógové výbavy - podívejte se na něj.