Jíst chilli pro zdraví

Jíst chilli pro zdraví

Chilli umí mnohem víc než jen být ohnivým doplňkem exotických pokrmů. Chilli je skutečně zdraví prospěšné hned v několika ohledech. A v kombinaci s česnekem a/nebo zázvorem uděláte svým chuťovým pohárkům i svému zdraví další službu.

Budoucí hubnutí
V posledních letech se vědci po celém světě - v souladu s rostoucím zájmem o péči o tělo a tělesnou kulturu - zaměřili na schopnost chilli podpořit metabolismus organismu. To znamená, že chilli má určitý zeštíhlující účinek. Je to látka kapsaicin, která jednoduše zapne tělesné kotle a zvýší produkci tepla.
Vědci odhadují, že konzumace tří silných chilli jídel týdně by vám mohla pomoci zhubnout dobré 2 kg/rok. A úbytek bude pocházet především z přebytečných tukových zásob.

Čili odstraňuje bolest
Kapsaicin toho ale dokáže víc! Této látce se připisuje účinek chilli na zmírnění bolesti. Nedávný výzkum publikovaný mimo jiné v prestižním časopise Nature ukázal, že chilli prakticky "znecitlivuje" naše smyslové nervové buňky do té míry, že jsou méně schopné registrovat bolest.

Vědci očekávají, že v dlouhodobém horizontu bude možné vyvinout chilli tablety a chilli krém, které budou tlumit bolest. Tablety by se mohly používat při bolestech hlavy, vředech a artritidě, zatímco krém by se mohl používat k léčbě/zmírnění bolesti svalů, popálenin a lupénky. Také v Dánsku se chilli začíná používat jako lék proti bolesti. Centrum pro senzomotorickou interakci na Univerzitě v Aalborgu přispívá k této oblasti výzkumu pozitivním způsobem.

Čili jako prevence rakoviny
Stále více výzkumů ukazuje, že chilli zabraňuje vzniku některých druhů rakoviny. Nedávná studie například prokázala určitou prevenci dvou druhů rakoviny, vaječníků a slinivky břišní. Laboratorní studie na myších navíc prokázaly, že chilli brzdí růst rakovinných nádorů.

Populační studie dokonce prokázaly, že v zemích, kde je pálivé chilli součástí každodenní stravy, je nižší úmrtnost na rakovinu. Aby však bylo možné vyvodit jednoznačné závěry o schopnosti chilli předcházet rakovině, je třeba provést další vědecké studie.

Další výhody
Zdravotní párty ještě nekončí. Například konzumace velkého množství čerstvého chilli a červené papriky vám také dodá hodně vitaminu C. Proto se o nich říká, že zabraňují nachlazení, chřipce a chřipce. Chilli má také schopnost rozšiřovat cévy, což vedlo k tvrzení, že chilli může zabránit vzniku krevních sraženin a že má příznivý vliv na náladu žen před menstruací. Jinými slovy, chilli papričky působí proti "premenstruačnímu syndromu" známému také jako PMS.

Vysvětlení tohoto vedlejšího účinku prý spočívá v tom, že po konzumaci chilli se v těle uvolňují endorfiny, které navozují uvolněný pocit štěstí. Velmi přirozená chilli veselá pilulka.

Zdravá asijská zázračná kombinace
V mnoha chilli pokrmech, zejména v thajské kuchyni, se objevuje také česnek a zázvor, což jen zvyšuje požitek z jídla - a je zdravější!

Petržel posiluje imunitní systém, předchází kardiovaskulárním onemocněním, zabraňuje rakovině, zabraňuje stresu a brzdí růst bakterií a virů. Zmínka o zdravotních účincích zázvoru by také snadno zaplnila celý článek.

Prozatím se zmíním jen o hlavních přednostech tohoto mimořádně blahodárného kořene. Zázvor působí na snižování krevního tlaku a má také vynikající schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Vědecké studie navíc prokázaly, že zázvor má určitý inhibiční účinek na bakterie a viry. Proto se má za to, že kořen dokáže mimo jiné předcházet nachlazení.

Zázvor má navíc dobrý účinek proti některým formám artritidy, nevolnosti z pohybu, nevolnosti (včetně ranní / těhotenské nevolnosti) a bolestem hlavy.