Jak koupit správný crosstrainer

Níže je uveden kontrolní seznam, který je třeba dodržet při nákupu crosstraineru

Ať už si crosstrainer koupíte u nás nebo jinde, je důležité, abyste si ujasnili níže uvedené body, a měli tak jistotu, že si pořídíte model, který vám bude dokonale vyhovovat.

Pokud máte před nákupem crosstraineru jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat na 60 62 71 00 nebo e-mailem info@apuls - zde vám vždy upřímně a důkladně poradíme.

Typ

Tady si musíte vybrat, zda má být váš crosstrainer poháněn předními nebo zadními koly.

Modely s pohonem zadních kol jsou nejběžnější, protože zabírají velmi málo místa, a proto se snadno skladují v domácnosti.

Modely s pohonem předních kol zabírají více místa, ale mají přirozenější pohyb díky velké délce kroku. Zátěž je obecně vyšší a na crosstraineru stojíte výš. Proto klade o něco vyšší nároky na přístupové podmínky i výšku stropu v domě. Crossové trenažéry s pohonem předních kol se často používají v posilovnách, protože jednoduše poskytují nejlepší uživatelský komfort.

Maximální hmotnost uživatele

Maximální hmotnost uživatele je nesmírně důležitá, protože prozrazuje kvalitu konstrukce crossového trenažéru.

Je proto velmi důležité, abyste tento faktor prozkoumali, ať už vážíte 60 kg nebo 100 kg. Crossový trenažér, který unese 150 kg, bude při cvičení vždy výrazně stabilnější než model, který unese pouze 100 kg.

Optimální stabilita zajišťuje vysokou motivaci a vyšší pocit kvality.

Délka úhlopříčky

Délka kroku určuje, jak přirozeně se budete při tréninku cítit.

Velmi krátký krok o délce 28-35 cm bude připomínat spíše jízdu na kole a delší krok o délce 40-58 cm bude mnohem více připomínat běh. Pokud chcete pohodlný a přirozený trénink, je jednoznačně vhodnější dlouhá délka kroku.

Brzdový systém

Brzdný systém může být magnetický, elektromagnetický nebo vzduchový

Všechny tři brzdné systémy kladou dobrý odpor, takže je třeba zvážit hlavně odolnost.

Magnetický systém funguje tak, že fyzicky přiblíží silný magnet ke setrvačníku, čímž se odpor zvýší, a opačným směrem, čímž se sníží. Jedná se o nejlevnější řešení, a proto se vyskytuje v nejlevnějších modelech. Je jemná a její životnost je obvykle více než 10 let.

Elektromagnetické brzdy mají velkou výhodu v tom, že neobsahují žádné pohyblivé části. Jedná se jednoduše o cívku, kde se síla snižuje nebo zvyšuje, aniž by se skutečně fyzicky pohybovala. To zajišťuje stabilnější odpor, který je navíc silnější a má delší životnost.

Většina lidí pocítí dostatečný odpor v levném magnetickém systému.

Školící programy

Pro někoho může být důležitý počet, aby si udržel vysokou motivaci.

Většina crossových trenažérů má 10-12 tréninkových programů a to by mělo většině stačit. Z dlouhodobého hlediska byste pravděpodobně měli uvažovat o dobrém výhledu, televizi nebo podobném zařízení, které by vám dodalo motivaci.

Bluetooth

Tato funkce vám může poskytnout obrovskou motivaci, protože získáte extrémně mnoho možností, pokud jde o tréninkové programy, statistiky, uživatele a mnoho dalšího.

Pokud má crosstrainer tuto funkci bluetooth, lze jej připojit k tabletu/iPadu nebo chytrému telefonu.
Pomocí této funkce převezme ovládání vašeho crosstraineru a bezplatné aplikace je možné trénovat kdekoli chcete a vytvořit tréninkový program na základě konkrétní polohy. Váš tablet / chytrý telefon jednoduše použije Mapy Google k vytvoření tréninkového programu po Champs Elysées ve Francii nebo Strandpromenaden v Kodani. Odpor se řídí podle toho, jaký je ve skutečnosti sklon, což vám umožní neomezený počet tréninků na crosstraineru.

Tato funkce bluetooth zvyšuje cenu počítače, protože výrobce musí zaplatit licenci a zabudovat tuto funkci do počítače. Na druhou stranu, jakmile si zakoupíte crossový trenažér s touto funkcí, je zdarma.

Nastavení odporu

Na crosstraineru existují 2 typy nastavení odporu. Manuální nebo elektronické.

Nejlevnější modely jsou vybaveny manuálním nastavením odporu, a proto nemohou mít automatické tréninkové programy.

Elektronicky řízený odpor dává crosstraineru mnohem více možností tréninkových programů a také je pro vás pohodlnější, protože se musíte soustředit pouze na trénink.

Houpací kolo

Hmotnost setrvačníku je velmi špatně chápaným faktorem při nákupu crossového trenažéru - je nespolehlivá a neměla by se brát v úvahu.

Hmotnost setrvačníku by měla naznačovat, jak hladký závit v pedálech budete cítit a také jak silného odporu můžete dosáhnout. Problémem je, že různí výrobci měří hmotnost setrvačníku různými způsoby. Proto se tento údaj stává zcela nespolehlivým.

Někteří výrobci jej měří jako celkovou hmotnost všeho, co se v systému otáčí, někteří jej měří pouze na samotném setrvačníku a jiní používají záhadné výpočty, aby k tomuto údaji dospěli.Mnoho prodejců vám řekne, abyste se na tento faktor zaměřili, ale jde o mylnou představu, která může vzniknout, pokud prodejce nezná technické nastavení. V tomto kontrolním seznamu je mnoho dalších faktorů, na které byste se měli zaměřit.

Úrovně režimu

Počet úrovní odporu určuje, jak malé intervaly můžete šplhat - čím více úrovní odporu, tím snadněji se vám bude na crossovém trenažéru šplhat.

Velmi nízký počet úrovní odporu odpovídá sadě činek, na které jste nuceni šplhat 3 kg místo 0,5 kg. Čím nižší zátěž můžete zvýšit, tím snadněji se vám bude zvyšovat kondice a síla.

Proto doporučujeme pečlivě zvážit, kolik jich potřebujete. Většina crosstrainerů má 16 nebo 32 úrovní odporu.

Měření pulsu

Monitorování tepové frekvence není pro kvalitní trénink nutností, ale sledování tepové frekvence a spalování kalorií na crossovém trenažéru může být motivující.

Většina crossových trenažérů má monitorování tepové frekvence v rukojetích a ty pokročilejší mají možnost připojení bezdrátového pásu pro měření tepové frekvence.

Když crossový trenažér neustále zná vaši tepovou frekvenci, může podle toho řídit tréninkové programy a přesněji informovat o spalování kalorií.

Funkce Watt

Crosstrainery s funkcí wattů usnadňují sledování vývoje vaší síly a porovnávání vašich výkonů s jinými formami tréninku.

Pro srovnání, 310 wattů odpovídá rychlosti přibližně 40 km/h na běžné silnici.

Číslo wattů ukazuje, jak intenzivně trénujete na základě výpočtu, při zvolené úrovni odporu a vaší intenzitě.

Proč si vybrat crosstrainer

Když chcete zvýšit svou kondici, zhubnout nebo nabrat svaly, je dobré provádět kruhový trénink. Rozhýbe celé tělo a snadno vám zvýší tepovou frekvenci. S crossovým trenažérem je velmi snadné provádět kruhový trénink.

V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o crosstraineru. Nejprve si projdeme některé z mnoha výhod cvičení na crossovém trenažéru a poté vám poskytneme několik tipů pro váš trénink. Na závěr najdete kontrolní seznam pro nákup crossového trenažéru. Nezapomeňte, že našim odborníkům můžete kdykoli zavolat na telefonní číslo 60 62 71 00 nebo nám poslat e-mail na adresu info@apuls

Crossový trenažér je všestranný fitness stroj, se kterým se snadno trénuje. Trénujete celé tělo tím, že děláte běžecké pohyby nohama a taháte a tlačíte rukama. To vše dohromady vytváří zdravý pohyb, který je velmi podobný tréninku při běhu na lyžích.

Zdravá forma cvičení

Kruhové cvičení je velmi zdravé - z dlouhodobého hlediska vám může pomoci žít zdravěji a déle. Nejenže spaluje kalorie a buduje svaly, ale také pomáhá zlepšit vaše zdraví, posiluje srdce a plíce a zvyšuje hustotu kostí. Kruhový trénink může zvýšit objem krve a zlepšit zásobování kyslíkem, což také znamená, že může zabránit různým civilizačním chorobám a snížit nespavost a stres.

Efektivní a šetrný trénink

Krosový trenažér je ve srovnání s běháním po asfaltu šetrný, protože nezpůsobuje tělu nárazy, a šetří tak kotníky, kolena a kyčle. Je proto vhodná i pro prevenci nebo rehabilitaci zranění, protože při ní můžete zvýšit tepovou frekvenci, aniž byste zbytečně zatěžovali tělo.

Pouhých pět minut na crossovém trenažéru výrazně posílí vaše kolena a kyčle. Na crossovém trenažéru jsou vaše nohy stále v kontaktu s pedály a nepřetěžujete kolena a kyčle, což snižuje riziko bolesti kloubů.

Zvyšte svůj puls - snižte svou hmotnost

S crosstrainerem si snadno vybudujete dobrou základní kondici nebo zhubnete, protože při cvičení pracuje mnoho hlavních svalových skupin těla, takže se zapojuje a posiluje celé tělo.

Při pravidelném cvičení na crossovém trenažéru a správné stravě můžete účinně zhubnout. Na crossovém trenažéru je dobré používat vysoké rukojeti, protože poskytují efektivní trénink pro paže a horní část těla.

Vyberte si správný crossový trenažér

Při výběru crosstraineru byste si měli uvědomit některé věci. Existují crossové trenažéry s různými tréninkovými programy a možná je dobré se poohlédnout po crossovém trenažéru s mnoha programy, které vám pomohou trénink zpestřit a udělat ho zajímavým.

Důležité je také sledovat délku rozkroku, střední délka rozkroku je přibližně 40 cm, zatímco dlouhá délka rozkroku je přibližně 50 cm. Délka kroku nesmí být příliš dlouhá, ale může být i příliš krátká. Požadovaná délka rozkroku často souvisí s délkou nohou, čím delší máte nohy, tím delší musí být rozkrok, abyste se cítili přirozeně. Mnoho lidí se obává, že délka rozkroku bude příliš dlouhá, ale o takovém případu jsme nikdy neslyšeli. Čím delší je rozkrok, tím přirozenější je pocit.

Na crosstraineru je uvedena maximální hmotnost, což je také důležité mít na paměti. I když nepotřebujete vysokou maximální hmotnost uživatele, čím vyšší je, tím lépe.

Tato maximální hmotnost uživatele ukazuje, jak kvalitní je konstrukce crosstraineru, což má přímý vliv na jeho stabilitu - bez ohledu na to, zda vážíte 100 kg nebo 60 kg. Čím vyšší je maximální hmotnost uživatele crosstraineru, tím je stabilnější.

Často je dobré zvolit robustní crossový trenažér, což znamená, že by měl být těžký a mít pevnou rámovou konstrukci, díky které je stroj stabilní. Je dobré hledat stroj s těžkým setrvačníkem nebo vysokým převodem, protože tak získáte lepší závit.

Cena crossstraineru

Crossový trenažér je oblíbeným cvičebním strojem jak v posilovně, tak pro domácí použití, ale ne všechny crossové trenažéry jsou stejně dobré. Chcete-li si vybrat ten správný crossový trenažér, je dobré se poradit s odborníky v této oblasti. Můžete se obrátit na nás nebo na některé z našich konkurentů - v každém případě se ujistěte, že jste si nekoupili špatný stroj.

Cena hraje při výběru crossových trenažérů důležitou roli. Cena musí samozřejmě odpovídat vašemu rozpočtu. Pokud hledáte levný stroj, který bude stále dobře použitelný, je vhodný rozpočet 4-5000kr. Poté samozřejmě získáte více funkcí, větší odolnost atd., takže si dejte na čas a určete svůj rozpočet podle svých potřeb.

Při nákupu použitého crossového trenažéru je důležité se ujistit, že je v dobrém stavu, a zeptat se na cenu nového trenažéru. Pokud však chcete cvičební stroj opravdu používat, málokdy se to vyplatí.

Většina crosstrainerů je dost opotřebovaná - vždy existuje důvod, proč se prodává.

Existuje mnoho crosstrainerů za méně než 4 000 Kč, ale většinou je cena a kvalita spojena. Je obtížné najít dobrý crosstrainer za méně než 4 000 Kč, který má dobrou životnost a poskytuje optimální trénink.

Střední cenové rozpětí crosstrainerů se pohybuje mezi 4 000 a 6 000 Kč. Crosstrainery v této cenové relaci jsou solidní crosstrainery, které vydrží řadu let a poskytují dobrý tréninkový zážitek. Značky jako Abilica, Kettler a Reebok vyrábějí dobré běžecké trenažéry ve střední cenové kategorii.

Drahé crosstrainery stojí kolem 6.000-16.000kr, a právě zde byste se měli poohlédnout, pokud chcete kvalitní tréninkový stroj, který vydrží mnoho let a pokaždé poskytne optimální tréninkový zážitek.

Profesionální crosstrainery obvykle stojí od 16 000,- a musí splňovat mnohem přísnější požadavky. Zde by maximální hmotnost uživatele měla být 180 kg nebo více, snadnost použití by měla být obrovská, aby ji mohli používat všichni uživatelé v tělocvičně, a délka kroku by měla být alespoň 50 cm.

Podložní rohož

Společně s crosstrainerem si můžete koupit podložku. Podložka chrání podlahu, snižuje hluk a eliminuje statickou elektřinu - zároveň díky ní crosstrainer stojí pevněji.

Existují různé velikosti podložek pro různé tréninkové stroje.

Existují především 2 typy podložek: chrániče podlahy, které si můžete sestavit sami, a podložky v určitých rozměrech.

Výhodou podlahových chráničů je, že je můžete použít k jiným účelům, pokud je v určitém okamžiku již nebudete pod cvičebním strojem potřebovat. Prostor můžete také snadno rozšířit, pokud například chcete další cvičební stroj, prostor pro protahování a podobně.

Crossstrainer s předním nebo zadním pohonem?

Existují krosová kola s pohonem předních i zadních kol. Výkon obou je stejný, ale samotný zážitek je jiný.

Krosový trenažér se zadním pohonem často nemá tak dlouhý krok jako trenažér s předním pohonem, pohyb je více srovnatelný s pohybem na kole a šířka kroku je větší. Šířka kroku má také velký vliv na to, jak přirozený bude pohyb, a tento faktor je při hledání nového crossového trenažéru často opomíjen.

Pohyb na crosstraineru s předním pohonem probíhá plynulými pohyby, které lze přirovnat k pomalému běhu nebo běhu na lyžích, délka kroku je často delší a šířka kroku užší. Pohyb na crossovém trenažéru s pohonem předních kol tak bude přirozenější a pohodlnější. Tyto krosové trenažéry s předním pohonem však zabírají podstatně více místa.

Často se v posilovnách setkáte s crosstrainery s pohonem předních kol, protože chtějí uživatelům poskytnout absolutně nejlepší zážitek z pohybu a kvality. Málokdy mají také stejně přísné rozměrové požadavky jako domácí crosstrainer.

Údržba krosového trenažéru

Údržba crosstraineru nevyžaduje téměř nic, je třeba jej jednou za čas otřít od potu a pak je vhodné jej znovu naolejovat, a to několik týdnů po jeho sestavení nebo podle potřeby.

U modelů s pohonem předních kol je někdy nutné mazat zadní lišty silikonem.

Hladší trénink s crossovým trenažérem

Aby bylo cvičení zábavnější, můžete crossový trenažér umístit před televizi nebo si při cvičení pustit dobrou hudbu.

Některé crosstrainery umožňují připojení iPadu nebo tabletu přes Bluetooth, takže můžete během cvičení sledovat trasu, komunikovat s přáteli přes FaceTime, sledovat pořady, číst si nebo cokoli jiného. Možnosti jsou prostě nekonečné a aplikace, kterou si musíte stáhnout do svého tabletu, je zdarma. Nejúžasnější funkcí je možnost jít si zaběhat kamkoli na světě. Stačí použít vestavěnou funkci Google Maps a vybrat si místo, kde chcete běžet. Pak crosstrainer zvýší nebo sníží odpor podle toho, jak je to ve skutečnosti.

Tato funkce bluetooth trochu zvyšuje cenu crosstraineru, ale také poskytuje super motivaci k tréninku.

Chyby s touto funkcí začínají na ceně kolem 6 000 Kč.

S crosstrainerem získáte spoustu výhod

Krosové trenažéry se v posledních letech staly neuvěřitelně populárními, a to z dobrého důvodu - posilují celé tělo, zvyšují kondici a umožňují snadno zvýšit tepovou frekvenci a spalovat kalorie, přičemž šetří tělo před přetížením.

Krosový trenažér je užitečný zejména v zimě, kdy je obtížné jít běhat, když je zima a špatné počasí, ale s crossovým trenažérem můžete cvičit doma v obývacím pokoji, což je o něco zábavnější než běhání ve sněhu a blátě.

Krosový trenažér vám umožní snadno kontrolovat trénink - na rozdíl od pobytu v přírodě se můžete rozhodnout, kdy si dáte kopce a jakou zátěž chcete. Můžete si vytvořit vlastní školicí program nebo se řídit již vytvořeným programem.

Je snadné sledovat vzdálenost, čas, spálené palivo a otáčky pedálů, takže crossový trenažér může být dobrou motivací k tréninku a zlepšování.

Je snadné provádět intervalový trénink s crossovým trenažérem a rychle se dostat do kondice a spalovat kalorie.

Přizpůsobte si crosstrainer podle sebe

Na většině crosstrainerů můžete sledovat "počet kroků za minutu" neboli spm, což je číslo, které udává, kolikrát za minutu uděláte krok vpřed a vzad.

Číslo by se mělo pohybovat mezi 140 a 175, pokud je nižší než 140, je vaše zátěž příliš vysoká, což může způsobit rychlé překyselení a nedostatečný trénink. Pokud je vyšší než 175, znamená to, že vaše zátěž je příliš nízká a z tréninku nemáte dostatek energie.

Dodržování těchto intervalů zajistí efektivní trénink.

Využijte trénink na crossovém trenažéru naplno

Chcete-li z tréninku na crosstraineru vytěžit maximum, je důležité efektivně používat paže, abyste z tréninku na stroji vytěžili maximum.

Jedním z faktorů, díky nimž je crossový trenažér tak účinný, je to, že aktivuje co nejvíce svalů najednou, takže je mnohem snazší okamžitě zvýšit tepovou frekvenci.

Cvičení na crosstraineru by mělo být pohodlné, ale ne příliš pohodlné, pokud se při něm necítíte ovlivněni, obvykle z něj moc nemáte. Proto se musíte dostat na zátěž, která je cítit.

Existuje několik způsobů tréninku s crossovým trenažérem, můžete například trénovat intervalově, kdy střídáte tvrdý intenzivní trénink s vysokou zátěží a klidný trénink s nižší zátěží, můžete například zvolit 5 x 2 minuty tvrdého tréninku a mezi tím 1 minutu klidného tréninku.

Dalším způsobem využití crosstraineru je tempová příprava, při které se několik minut zahříváte, zvýšíte intenzitu na vhodnou úroveň a pak ji udržujete například 15 minut, podle toho, jak vysoká je intenzita.

Ať už si vyberete jakýkoli typ cvičení, je důležité, abyste se při něm cítili dobře a byli motivovaní.

Soustřeďte se na horní část těla - Pokud se chcete při tréninku zaměřit na horní část těla, uchopte vysoké rukojeti crossového trenažéru a soustřeďte se především na práci paží, nohy poněkud uvolněte a nechte stroj obíhat pomocí paží.

Tímto způsobem procvičujete především bicepsy, tricepsy a prsní svaly.

Zaměřte se na spodní část těla - Chcete-li se při cvičení zaměřit na spodní část těla, uchopte rukojeť uprostřed a nechte ruce v klidu, aby práci odvedly vaše nohy.

Při tomto cvičení by se paty neměly dotýkat pedálů, takže váhu těla nese vnější část chodidla.

Rozcvičení a protažení pro lepší výkon

Pro zlepšení výkonu je dobré před začátkem cvičení na crossovém trenažéru provést několik zahřívacích nebo protahovacích cviků, aby vaše svaly byly připraveny k co nejlepšímu výkonu.

Pokud cvičíte dlouho, je vhodné se po cvičení protáhnout, aby se svaly uklidnily a nebolely.

Rozcvička by měla trvat 8-12 minut a lze ji provádět na crossovém trenažéru, pokud najdete pohodlné tempo, které tělo pomalu zahřeje.

Mnoho profesionálních sportovců používá pro rozcvičení pěnový válec, protože může poskytnout mnoho různých stupňů hloubky a umožňuje snadno dosáhnout dokonalého protažení celého těla.

Jestliže jste začátečníci, doporučujeme začít s velmi měkkým modelem pěnového válce.

Chcete-li se vyhnout svalové únavě, zpomalte před plánovaným ukončením cvičení, místo abyste náhle přestali uprostřed náročného tréninku.

Pro dosažení optimálních výsledků věnujte 10 minut zpomalení, než se úplně zastavíte.

Spravte si techniku - Abyste měli správnou techniku a vyhnuli se zraněním zad a krku, nezapomeňte zpevnit břicho, udržet záda v rovině a ramena na místě.

Důležité je také dívat se přímo před sebe a ne dolů na nohy, protože to může způsobit bolest krku.

Dokonalý domácí cvičební stroj

Crosstrainer je dobrou volbou pro domácí cvičební stroj, protože ho lze nastavit na všechny úrovně a může ho používat každý, takže si ho může užít celá rodina.

Je to dobrý všestranný trenažér, který lze díky jeho šetrnosti používat častěji než mnoho jiných trenažérů.

Cvičení na crossovém trenažéru zajišťuje stejně vysoké spalování kalorií jako trénink na běžeckém pásu, ale je mnohem šetrnější.

Dobré rady pro trénink na crossovém trenažéru

Je dobré si naplánovat trénink ještě předtím, než začnete na crossovém trenažéru cvičit.

Jednou z věcí, které dělají z crosstraineru oblíbený cvičební stroj, je to, že nabízí spoustu možností, jak měnit trénink a dodržovat tréninkové programy, aby se nestal nudným.

Je důležité mít cíl pro svůj trénink a představu o tom, čeho chcete dosáhnout, ještě předtím, než se postavíte na trenažér, protože to vás bude motivovat k tomu, abyste pokračovali, když půjde do tuhého, což je přesně to místo, kde trénink přináší další užitek.

Jak již bylo zmíněno, rukojeti jsou tu od toho, abyste je používali, pokud se budete opírat o pevnou rukojeť uprostřed a necháte všechnu práci na nohách, moc toho z tréninku nevytěžíte. Nezapomeňte se narovnat a rozhýbat ruce a nohy.

Je důležité zvýšit intenzitu tréninku. Pokud nebudete při každém cvičení na trenažéru dodržovat stejnou rutinu, ale budete pokračovat v různých trénincích, které pokaždé zvyšují intenzitu, posunete se v hubnutí, kondici a zdravějším životním stylu dál.