Dietní poradenství - Rychlé občerstvení

Po dlouhém a náročném pracovním dni nebo slavnostním večeru je rychlé občerstvení vždy snadným řešením. Co ale rychlé občerstvení skutečně dělá s vaším tělem?

Termín fast food pochází z anglického fast food a používá se pro hotová teplá jídla, která si můžete koupit v kavárnách, v autech s klobásami apod. Toto jídlo má několik výhod: je levné, mnoha lidem chutná, je snadno dostupné a rychle se konzumuje, ale má i nevýhody, například je nezdravé nebo ničí tradiční kulturu stravování.

Typ stravování se vyvíjel spolu s moderní společností, kdy lidé chodí více do práce nebo za zábavou a méně času tráví doma. Kromě rychlé přípravy lze jídlo také rychle sníst, což vyhovuje náročnému životnímu stylu. Většinu jídel z rychlého občerstvení lze také jíst bez příborů, což je pro mnohé jednodušší.

Hmotnost

Jedna pizza obsahuje tolik kalorií, že pokryje polovinu denní potřeby dospělé ženy. Kromě toho je v jídle z rychlého občerstvení často velmi málo vlákniny, a protože vláknina zvyšuje pocit sytosti, je při konzumaci jídla z rychlého občerstvení větší riziko přejídání, a pokud se přejídáte pravidelně, je to samozřejmě znát na váze.

Fast food obsahuje vysoké koncentrace nasycených tuků, soli a velmi málo živin, což znamená, že vaše tělo nemůže optimálně fungovat, a pokud jíte pouze fast food, vaše tělo vlastně chátrá, jak jste mohli vidět v dokumentu "Super Size Me".

Energie

Jedlo z rychlého občerstvení je obvykle vysoce zpracované a obsahuje také velké množství transmastných a nasycených tuků, přidaných cukrů a velké množství soli. To znamená, že když jíte nezdravé jídlo z rychlého občerstvení, přijímáte velké množství kalorií bez výživové hodnoty, takže vaše tělo nemá žádnou využitelnou energii.

Nemoci

Rychlá strava zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění, pokud máte nadváhu. Transmastné kyseliny obsažené ve smažených potravinách zvyšují hladinu škodlivého cholesterolu LDL. Stejně jako vysoké množství soli může mít vliv na krevní tlak, ledvinové kameny a rakovinu žaludku.

Hladina cukru v krvi

Velká část rychlého občerstvení často obsahuje složky s rychlými sacharidy, jako je bílé pečivo a cukr, které se rychle uvolňují do krevního oběhu, na rozdíl od pomalých sacharidů například ze zeleniny, které se uvolňují delší dobu. To znamená, že při konzumaci rychlého občerstvení dochází k výraznému zvýšení hladiny cukru v krvi, což může z dlouhodobého hlediska narušit inzulínovou reakci, a tím zvýšit riziko vzniku cukrovky 2. typu.

I přes výše uvedená rizika konzumace rychlého občerstvení by samozřejmě měl existovat prostor pro to, abychom si s klidným svědomím občas rychlé občerstvení dopřáli. Jen si dávejte pozor na množství a četnost, aby se z toho nestal zvyk. Rychlé občerstvení nemusí vždy znamenat nezdravé nebo špatné jídlo. Díky níže uvedeným bodům může být vaše rychlé občerstvení zdravější jen díky několika změnám.

Doplňte jídlo z fast foodu další zeleninou, vynechejte hranolky a jezte zeleninové tyčinky s dipem, pokud máte rádi.

Dáváte přednost všemu, co se smaží ve fritéze

Modlete se za méně sýra na pizze a vynechejte sýr v sendviči nebo hamburgeru - pokud je to možné, vždy volte hrubý nebo žitný chléb.

Pokud si vyberete menu s hamburgery, zvolte raději malé nebo běžné menu než velké menu. Výběrem menší velikosti můžete ušetřit spoustu kalorií

Pokud si dáváte thajský box, vynechejte smaženou rýži, smažené nudle, smažené kuře a krevety a jarní závitky. Vyberte si malou porci obyčejné rýže a požádejte o další zeleninu.

Užívejte si