Boční prkna

Boční prkno je podobně jako prkno izometrický cvik na posílení jádra těla, který spočívá v udržení pozice podobné klikům po co nejdelší dobu. Tento cvik procvičuje především břišní svaly,  gluteus medius (jeden ze tří hýžďových svalů, je široký, silný sval, umístěný na vnějším povrchu pánve), gluteus minimus (nejmenší ze tří hýžďových svalů), svěrače kyčelního kloubu (skupina svalů, které se většinou používají ke spojení stehen)

Druhotné svaly, které se trénují, jsou hýždě, 4 velké svaly na přední straně stehna (kvadricepsy) a hamstringy (jeden ze tří zadních stehenních svalů mezi kyčlí a kolenem).

Průvodce bočními prkny:

  1.  Lehněte si na zem na bok
  2.  Lehněte si na předloktí - s váhou těla na předloktí, lokti a straně jedné nohy
  3. Udržujte polohu po maximální dobu 

Důležité o bočním prkně: Šlachy jsou poměrně náchylné ke zranění.

Fakta o bočním prkně: Prkno se běžně cvičí při pilates a józe a trenéři ho používají i při boxu a dalších sportech.

Dobrá rada pro boční prkno: Existuje mnoho variant, například boční prkno a obrácené prkno. Nejběžnějším prknem je prkno na předloktí, které se drží v pozici podobné klikům, přičemž váha těla spočívá na předloktích, loktech a prstech. 

"Rozšířený prkno" přidává ke standardnímu cvičení prkno značné obtíže. Pro provedení prodlouženého prkna musí být člověk v pozici kliku a mít paže/ruce co nejvíce vpředu.

Toto cvičení je zároveň cvičením na břicho, zadek, boky a nohy.