7 tipů, jak si zpříjemnit trénink

I když vás cvičení baví, někdy je těžké najít motivaci. Existuje mnoho způsobů, jak se motivovat, ale jen vy sami víte, které metody jsou pro vás nejlepší. 

Pomocí správných metod můžete z cvičení skutečně udělat přirozenou součást svého každodenního života a už se bez něj neobejdete. Musíte však chtít cvičit a musíte si cvičení stanovit jako prioritu. Pokud trénujete polovičatě, jste téměř odsouzeni k neúspěchu. Zjistěte si tedy, proč chcete cvičit, držte se toho a udržujte si motivaci. To nejsilnější, co máme, je naše myšlení a vůle. 

Našich 7 tipů pro příjemnější trénink

Existuje mnoho způsobů, jak si udržet motivaci, a zde je 7 tipů, které vám cvičení zpříjemní a udrží vás motivované. 

#1 Naplánujte si trénink 

Nastavte si každý týden pevný čas na cvičení, bez ohledu na typ cvičení. Zapište si to do kalendáře, abyste se sebou uzavřeli "písemnou dohodu". Pokud to neuděláte, pravděpodobně nedáte školení přednost, zapomenete na něj nebo si domluvíte jiné schůzky.

#2 Pokračujte

Ideální by bylo jít z práce rovnou na trénink a připravit si tréninkovou tašku už od rána, aby byla připravená na cestu. Jakmile se vrátíte domů a musíte si sbalit věci, je příliš snadné nechat se rozptýlit jinými věcmi nebo se nechat pohltit gaučem. Prostě se do toho hned pusťte!

#3 Cíl

Vždy je velmi důležité stanovit si realistické cíle, a to bez ohledu na formu cvičení. Pokud je pro vás obtížné uběhnout tři kilometry, stanovte si jako cíl běhání, ale v následujících měsících si stanovte dílčí cíle, dokud svého cíle nedosáhnete. Nebuďte na sebe příliš tvrdý a netlačte na pilu, protože i to může vést ke ztrátě motivace a nedosažení cíle. 

#4 Dobré vybavení

Nové nebo uspokojivé tréninkové vybavení pro váš trénink může výrazně zvýšit vaši motivaci. Nová tenisová raketa, měřič srdečního tepu, nový pár běžeckých bot, nový hudební přehrávač nebo cyklistický počítač. Správné cvičební vybavení vám také usnadní a zpříjemní trénink a umožní vám soustředit se na cvičení. 

#5 Tréninkový kamarád

Pokud máte parťáka na cvičení, je také snazší vyrazit ze dveří. Lidé, kteří cvičí společně, snáze udrží trénink. Pokud cvičíte sami, může být v některých dnech problém dostat se ze dveří. S kamarádem na cvičení máte závazek a kamarád na cvičení vás také může přimět, abyste se posunuli dál, protože můžete mít malé vnitřní soutěže. 

#6 Odměňování a hýčkání

Pokud jste v tréninku opravdu dobří, máte také tendenci se po něm odměnit. To je také výborný nápad, nicméně tato odměna by neměla spočívat v nezdravých potravinách, jako jsou sladkosti, pizza a podobně. Dopřejte si pár bot, cvičební pomůcky nebo chutné zdravé jídlo! Dejte si však pozor, abyste po každém úspěšném tréninku nekupovali nové vybavení - vaše peněženka z toho nebude mít radost.

#7 Zábava

Stáhněte si a naplňte svůj hudební přehrávač všemi svými oblíbenými skladbami nebo poslouchejte svou oblíbenou audioknihu. Můžete streamovat pořady nebo si načasovat trénink na dobu, kdy v televizi běží dobrý film. Jde jen o to, abyste si to sami užili a udrželi si tak vysokou motivaci.

8 zábavných způsobů cvičení

Pokud nejste velkým fanouškem cvičení v posilovně, ale chcete být zdraví a cvičit, nenechte se tím zastavit. Ve skutečnosti můžete snadno získat pohyb alternativními a zábavnými způsoby.

#1 Jděte na procházku do parku s kamarádem nebo se psem. Ujistěte se však, že jdete svižným tempem. 

#2 Vezměte své přátele do parku a zahrajte si fotbal nebo si hoďte frisbee. Je to vlastně větší zábava, než se zdá.

#3 Večer po jídle se jděte projít, místo abyste se vrhli k televizi nebo na pohovku s počítačem na klíně. 

#4 Vyberte si oblast nebo trasu, kterou jste vždycky chtěli prozkoumat, a pak si ji projděte. Stejná trasa může časem omrzet a plánování nových tras a prozkoumávání neznámých oblastí ji udělá zajímavější.

#5 Pustíte si oblíbenou hudbu a 15 minut tancujete po obývacím pokoji. Je to efektivní a zábavné. Mnoha lidem to připadá poněkud hraniční, ale mezi čtyřmi stěnami svého domova se můžete vyřádit a nikdo vás stejně neuvidí. Dělejte, co vás napadne. Nemusí to být nijak efektní ani hezké. 

#6 Namísto jízdy autem do práce nebo za studiem naskočte na kolo. A pokud musíte nakupovat později během dne, projděte se a odneste si nákup domů, abyste posílili svaly na rukou.

#7 Využijte reklamní přestávky v televizi k provádění cviků, jako jsou prkna, sedy-lehy apod. Je to nesmírně chytrá část dne, kdy můžete cvičit, protože vás všechny reklamní přestávky stejně otravují.

#8  Kupte si obruč hula a zjistěte, kolik jich dokážete vyrobit. Pokračujte a překonejte svůj vlastní rekord. 

Vyzkoušejte to a zjistěte, co vám vyhovuje. Obecně platí, že rozmanitost může být skvělou motivací, protože nás nudí dělat stále to samé. Nezapomeňte však, že motivace z velké části vychází také z vašeho myšlení a síly vůle. Takže pokud si chcete opravdu zacvičit, také to zvládnete.