10 způsobů, jak do snídaně dostat bílkoviny

Bílkoviny jsou pro tělo velmi důležité, a to jako zdroj potravy, ale zejména jako součást struktury a funkce těla. Ve skutečnosti tvoří bílkoviny asi 15 f naší tělesné hmotnosti. Svaly, vazy, šlachy, chrupavky, kůže, vlasy, kosti a nehty jsou tvořeny převážně bílkovinami, a protože tolik životně důležitých tělesných funkcí potřebuje bílkoviny, je zcela zřejmé, proč by bílkoviny měly být důležitou součástí naší každodenní stravy.

V tomto příspěvku vám přinášíme 10 způsobů a nápadů, jak do snídaně dostat bílkoviny. Doufáme, že ji využijete a v budoucnu se zamyslíte nad tím, kolik bílkovin přijímáte prostřednictvím stravy.

Královský přípitek

Začneme toastem royale s uzeným lososem, avokádem a citronem. Ne každý považuje ryby za atraktivní snídani, ale uzený losos obsahuje 21 g bílkovin na 100 g a mnoho lidí si ryby dává i k snídani.
S tímto jídlem získáte snídani bohatou na bílkoviny, která vás zasytí. Navíc skvěle chutná!

Obsah bílkovin:

Hrubý toast: 8 g na 100 g.
Avocado: 2 g na 100 g.
Uzený losos: 21 g na 100 g.

Kvinová kaše

Kaše z quinoy s chia semínky, kešu mlékem a jahodami je opravdu chutná kaše, podobná ovesné kaši a chia kaši, ale obsahuje kvalitní bílkoviny z quinoy i chia semínek. Kaše se může jíst studená jako chia kaše, ale skvěle chutná i teplá. Protože kaše může mít neutrální chuť, jahody jí dodají sladkost.

Obsah bílkovin:

Quinoa: 15 g na 100 g.
Semínka chia: 17 g na 100 g.
Mléko z kešu: 0,5 g na 250 ml.
Rybíz: 0,7 g na 100 g.

PB a J kaše

Lahodná krémová ovesná kaše s arašídovým máslem a čerstvými malinami - to zní výborně, že? Je a je plná bílkovin a skvělé chuti.
Jak už víme, ovesné vločky jsou opravdu syté a arašídové máslo a maliny jim dodávají další chuť, a to jak sladkou, tak kyselou. Ideální pro dobrou a výživnou snídani.

Obsah bílkovin:

Ovesné vločky: 24 g na 100 g.
Mléko: 3,4 g na 100 g.
Arašídové máslo: 23 g na 100 g.
Jádra: 1,2 g na 100 g.

Otevřený sendvič

Otevřený sendvič se skládá z hrubého toastu s rajčaty, cibulí a špenátem. Dostanete zde čerstvou snídani a toasty plné chuti. 
Díky tomuto druhu snídaně získáte také část množství ovoce a zeleniny, které během dne potřebujete. A pak všichni prostě milují toasty, že?

Obsah bílkovin:

Hrubý toast: 8 g na 100 g.
Tomato: 0,7 g na 100 g.
Cibule: 1,6 g na 100 g.
Špenát: 3 g na 100 g.

Jogurtový pohár

Jogurt je klasická snídaně a se správným doplňkem je to chutná a sytá varianta.
Je důležité pečlivě vybírat müsli, protože mnohé z nich jsou plné cukru a sacharidů. Doplňte ji dýňovými semínky, která jsou jedním z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin. A nakonec čerstvé a sladké borůvky, protože bobulovité ovoce a jogurt k sobě prostě patří, že?

Obsah bílkovin:

Zrnkový jogurt: 7,3 g na 100 g.
Granola: 38 g na 100 g.
Zrnková semínka: 19 g na 100 g.
Borovnice: 0,7 g na 100 g.

Mandlové smoothie

Pokud nemáte rádi těžké snídaně a třeba si často nosíte snídani s sebou na cesty, je toto smoothie skvělé.
Mnoho lidí začíná nahrazovat běžné mléko jinými alternativami. Mandlový nápoj a mandlové máslo jsme vybrali proto, že mandle jsou plné zdravých mastných kyselin a podle našeho názoru je v našem každodenním jídelníčku používáme příliš málo. K tomu jsme přidali chia semínka, protože jsou bohatá na bílkoviny, a banán, aby dodal chuť a sladkost. Máte tak snadnou a sytou snídani.   

Obsah bílkovin:

Banán: 1,1 g na 100 g.
Mandlové mléko: 0,9 g na 100 ml.
Mandlové máslo: 21 g na 100 g.
Semínka chia: 17 g na 100 g.

Zeleninová omeleta

Omeleta je skvělá snídaně. Vejce jsou bohatá na bílkoviny a jsou poměrně jednoduchou surovinou s mnoha možnostmi.
Do této omelety byla přidána konopná semínka, protože jsou také plná bílkovin, vitamínů a minerálů. A nebojte se, z jejich konzumace se nezfetujete!
Cibule a červená paprika dodají omeletě opravdu příjemnou chuť.

Obsah bílkovin:

Vejce: 13 g na 100 g.
Červená paprika: 1 g na 100 g.
Cibule: 1,6 g na 100 g.
Konopná semínka: 34,6 g na 100 g.

Müsli Bircher

Ovesná kaše je nejen snadná snídaně, ale také snídaně bohatá na bílkoviny, která představuje opravdu dobrý základ. Ovesné vločky a mléko však nemají moc chuti, takže jsme do nich přidali trochu strouhaného jablka pro chuť a slunečnicová semínka pro chuť a bílkoviny. Běžné mléko bylo nahrazeno sójovým, ale samozřejmě záleží jen na vás, co chcete použít. Zde je snadná, chutná a na bílkoviny bohatá snídaně.

Obsah bílkovin:

Ovesné vločky: 24 g na 100 g.
Jablko: 0,3 g na 100 g.
Slunečnicová semínka: 19,9 g na 100 g.
Sojové mléko: 3,3 g na 100 g.

Zelené smoothie

Smoothie - snadné a chutné!
Zde získáte snídani bohatou na bílkoviny a se spoustou chutí. Špenát a spirulina jsou zdrojem bílkovin a ananas a hroznové víno jsou zdrojem chuti. Ananas je trpký a hrozny sladké. Dokonalejší už to být nemůže!
Pokud se vám zdá, že tekutina z ananasu a hroznového vína nestačí, můžete přidat mléko podle vlastního výběru.
Lahodné a snadné smoothie, které si můžete snadno vzít s sebou na cesty.

Obsah bílkovin:

Ananas: 0,5 g na 100 g.
Vindica: 0,6 g na 100 g.
Špenát: 3 g na 100 g.
Spirulina: 57 g na 100 g.

Vajíčkový salát bez majonézy

Agglesalad chutná fantasticky! Majonéza však není zrovna zdravá volba, a tak jsme místo ní připravili vaječný salát s avokádem, rajčaty a konopnými semínky. Získáte tak zdravý vaječný salát bohatý na bílkoviny, který si ráno můžete dát na chleba.
Konopná semínka jsou skvělým zdrojem bílkovin a vaječnému salátu dodají texturu. Rajčata dodají salátu lahodnou chuť a dodají mu svěžest. Avokádo, jak jistě víte, má také vysoký obsah bílkovin a je velmi oblíbené, navíc vaječnému salátu dodá texturu.

Obsah bílkovin:

Užijte si jídlo!