Udržujte své tělo zdravé po celý život - Jezte mladší jídlo

Pokud máte pocit, že vaše tělo vypadá starší, než je váš věk, nezoufejte. Možná je právě čas změnit své stravovací a spací návyky. Pokud se ke svému tělu budete chovat správně, můžete nakonec vypadat mladší, než ve skutečnosti jste.

Teoreticky je většina našeho těla stará pouze 7-10 let. Miliardy buněk, které tvoří tělo, se neustále obnovují. Některé buňky se vyměňují každou minutu, některé každou hodinu a některé každý měsíc. Nejstarší buňky, jako jsou ty v kostech, se vyměňují každých 10 let. Pokud se buňky v našem těle neustále obnovují, mohli bychom se divit, proč naše tělo s přibývajícím věkem stárne. Pokud buňky nestárnou déle než 10 let, měli bychom vypadat mladě a krásně po celý život. A kdo by nesnil o pleti jemné jako desetileté dítě?

Naneštěstí může trvat ještě dlouho, než výzkum najde definitivní odpověď na otázku, jak zůstat věčně mladí. Do té doby se musíme smířit s tím, že naše tělo přirozeně stárne, protože se snižuje schopnost metabolizovat živiny v našem těle. A čím jsme starší, tím hůře využíváme živiny, vitamíny a minerály, které získáváme ze stravy.

Sen o věčném mládí možná nakonec není tak lákavý. Vypadat mladě a svěže je však pro většinu z nás stále žádoucí a představitelné. Je totiž zřejmý rozdíl mezi suchými vlasy bez života, lámajícími se nehty, suchou, šedivou a možná i skvrnitou pokožkou a vráskami, které nás dělají staršími a unavenějšími, a lesklými a zdravými vlasy, pevnými nehty a jemnou zlatavou pokožkou, díky nimž vypadáme mladě a svěže. Dobré je, že můžeme udělat mnoho pro to, abychom si udrželi mladý a krásný vzhled.

Kolagen
Kolagen je látka, která drží tělo pohromadě a dá se přirovnat k jakémusi lepidlu. Všechny naše pojivové tkáně jsou tvořeny kolagenem, včetně kůže, kostní tkáně a chrupavek. S přibývajícím věkem klesá obsah kolagenu v pokožce a ta ztrácí svou pružnost. Když je kolagen v kůži poškozen, vznikají vrásky. Drobné vrásky kolem očí jsou vždy známkou poškození pokožky sluncem, nevhodnou stravou, nedostatkem tekutin a nedostatkem spánku.

V boji proti vráskám je dobrým pomocníkem doplněk stravy s přírodními flavonoidy (přírodní látky obsažené především v rostlinných potravinách). Jednou z hlavních rolí flavonoidů je ochrana kolagenu a pomoc při obnově degradovaného kolagenu. Flavonoidy a vitamín C spolu úzce spolupracují, proto je prospěšný i jejich doplněk. Pokud chcete o svou pleť pečovat více, je vhodné ji každý večer čistit a používat kvalitní denní, noční a oční krém. Hydratační maska přibližně jednou týdně také pomůže udržet pleť svěží.

Krásný spánek
Toto slovo je správné, protože skutečně můžeme spát krásně. Když v noci spíme, uvolňuje se hormon melatonin, který působí jako regulační hormon. Melatonin pomáhá snižovat teplotu a tělesné funkce v noci, a tím také pomáhá zpomalovat proces stárnutí našich buněk a orgánů. Účinek melatoninu se však dostaví pouze tehdy, pokud jsme před spaním nekonzumovali nikotin, alkohol a velké jídlo. 8 hodin krásného spánku každou noc je účinných v boji proti vráskám a rozpadu těla. 

Omega 3-6-9
Obecně je důležité přijímat dostatek esenciálních mastných kyselin, které se nacházejí v tučných rybách nebo rybím tuku, avokádu, ořeších a mandlích a rostlinných olejích. Nedostatek esenciálních mastných kyselin se často projevuje suchou kůží a klouby. Suchá a tvrdá kůže, která snadno praská, zejména na rukou, a suché nehty, které se snadno lámou, jsou známkou nedostatečného příjmu mastných kyselin. Nečistá kůže, ekzémy a mozoly jsou také známkou nedostatku mastných kyselin v těle. Pokud vám nevyhovuje konzumace potravin, které obsahují mastné kyseliny, měli byste užívat doplněk ve formě olejů.

GLA
GLA je také esenciální mastná kyselina, která pomáhá udržovat pokožku hladkou a pružnou. GLA působí jako vnitřní krém, který zjemňuje pokožku. GLA působí proti zánětům a úspěšně se používá také proti kožním problémům, jako jsou ekzémy a lupénka. GLA se nejčastěji získává z rostliny dřínu, která je nejlepším zdrojem GLA. GLA se v našem těle přirozeně vytváří, ale její produkci oslabují mimo jiné nikotin, alkohol, léky a nasycené tuky.

Hyb a čerstvý vzduch
Jedním z největších darů, které můžete sobě i svému vzhledu dát, je každodenní pobyt na čerstvém vzduchu. 30 až 60 minut rychlé chůze nebo běhu každý den prospěje vaší pleti i tělu. Kromě toho byste měli posilovat týdně, abyste si vybudovali a udrželi svalovou hmotu. Toho lze snadno dosáhnout domácím tréninkem. Pokud potřebujete inspiraci pro své školení, můžete nás kdykoli kontaktovat na adrese Apuls.

Silový trénink zpevňuje pokožku a svaly a zlepšuje držení těla. Od 25 let věku se vaše svalová hmota s přibývajícím věkem přirozeně snižuje. Proto je důležité, abyste po celý život cvičili a udržovali si tak svalovou hmotu.

Měď
Pružnost vašich tkání souvisí také s mědí. Když svalová a kožní tkáň začne ochabovat, je to známka nedostatku mědi. Pokleslá oční víčka, povislou kůži na obličeji, tváře a dvojitou bradu lze často korigovat doplněním mědi. Totéž platí, pokud máte suché vlasy, které se na koncích třepí. Příznakem nedostatku mědi jsou často také poruchy, jako jsou křečové žíly. Když kolagenová struktura stěn tepen ztratí svou pružnost, ztuhnou, a to je to, co nazýváme křečovými žilami. Tvrdé křečové žíly lze užíváním mědi opět změkčit a získat jejich pružnost. Dobrým zdrojem mědi jsou játra a ostatní střeva. Vždy však kupujte játra v bio kvalitě, protože játra jsou čisticí orgán, a proto obsahují odpadní produkty, které zvíře zkonzumovalo.

Selen
Pokud jste vášnivými vyznavači slunečních paprsků, měli byste si pořídit doplněk stravy obsahující selen. Selen, důležitý minerál a velmi silný antioxidant, poskytuje velmi silnou buněčnou ochranu a spolu s vitaminem E chrání buňky před ničením volnými radikály. Jednou z nejdůležitějších rolí selenu je reprodukce poškozené DNA. Tato funkce je důležitá zejména pro vášnivé milovníky slunce, kteří riskují poškození kůže a v nejhorším případě i rakovinu kůže. Mezi příznaky nedostatku selenu patří hnědé jaterní skvrny (stařecké skvrny) na kůži. Hnědé skvrny jsou poškození, ke kterým dochází při napadení buněk volnými radikály. Útok nejprve postihne vnitřní orgány, jako je srdce, mozek a játra, a později se projeví jako tzv. jaterní skvrny na kůži. Dobrým zdrojem selenu jsou ryby a mořské plody.