Trénujte plíce - tipy a cvičení

Je dobré, aby si každý procvičoval dýchání. Pokud žijete s plicním onemocněním, je pro vás a vaše plíce obzvláště prospěšné provádět dechová cvičení.

Dýchací potíže mohou také zhoršit váš zdravotní stav. Proto je důležité cvičit plíce a dýchání. S dušností se můžete lépe vypořádat také, pokud budete provádět dechová cvičení.

Jak dýcháme

Dýcháme pomocí svalu, kterému se také říká bránice nebo dýchací sval. Dýcháme tímto svalem, který se nachází jako kopule pod plícemi a srdcem a na vrcholu orgánů a střev. Dýchací svalstvo má tvar oválného kruhu a je spojeno svaly a pojivovou tkání s plícemi, srdcem, orgány, střevy a v neposlední řadě s hlubokými svaly zad a břicha a svaly pánevního dna.

Plíce slouží jako zásobárna, kde dochází k výměně kyslíku a odpadní látky oxidu uhličitého. Tato výměna probíhá nejefektivněji v dolní části plic, a proto je důležité tuto část při dýchání využívat.

Jako pumpa na vzduch

Dýchací sval je motor, který pumpuje vzduch do plic a z plic. Funguje jednoduše jako píst, který se s každým nádechem pohybuje dolů a nahoru. Jak se sval pohybuje směrem dolů a zplošťuje se, tlačí na obsah břicha pod sebou, břicho se rozpíná do všech stran.
Plíce jsou slepeny s dýchacím svalem, proto se pružně natahují směrem dolů a rozpínají se. To znamená, že atmosférický tlak převyšuje tlak v plicích a vzduch proniká dovnitř. Jedná se o inhalaci. Když se dýchací sval vrátí zpět nahoru, obsah břicha se vrátí na své místo a plíce se pružně stáhnou, což umožní opětovný únik vzduchu z plic. Jedná se o výdech.

Dýchací sval se pohybuje nahoru a dolů jako píst a vhání vzduch do těla a z těla ven. Čím více je dýchací sval aktivován a rozpohybován, tím více vzduchu jste schopni vtáhnout a vyvést z těla. Smyslem je co nejvíce rozšířit plíce, aby do nich mohl proniknout vzduch.

Pomocné svaly

Máme několik pomocných svalů pro dýchání. Jsou připevněny k žebrům a hrudníku vysoko v oblasti ramen. Dokážou dále rozšířit plíce, takže se do nich může dostat další kyslík. Při normálním klidovém dýchání nemusíme používat pomocné svaly. Místo toho jsou tyto svaly určeny k použití v případě potřeby, například když se nám nedostává dechu.

Přes nos

Dýchejte nosem, který zvlhčuje, ohřívá a čistí vzduch. Je také více uklidňující pro tělo, nervový systém a svaly. Když se nadechnete, je přirozené, že použijete i ústa.

Zkontrolujte se

Dýchání si můžete zkontrolovat tak, že si jednu ruku položíte na břicho a druhou výše na žebra, abyste cítili, zda dýcháte správně. Položte si také ruku na záda na různých místech - i zde byste měli cítit pohyb, ale menší než vpředu a na boku.

Proč nedýcháme optimálně?

Mnozí z nás nevyužívají optimální dýchání celého těla. Příčin může být mnoho: náš životní styl, stres, kultura, kila, špatná strava, špatné držení těla, ztuhlé svaly a klouby, myšlenky, emoce, starosti, málo spánku, léky, kouření a znečištění.

Trénovaný dýchací sval

Často jsou naše dýchací svaly netrénované a nepoužíváme je optimálně. To znamená, že provádíme různé kompenzace, abychom mohli stále přirozeně dýchat. Tyto kompenzace nejsou pro tělo vhodné.
Nejdůležitější je, že tělo dostatečně neokysličujeme. Pokud tělo není dostatečně okysličeno, kyslík se přednostně dostává tam, kde je životně důležitý: do mozku, srdce a orgánů. To je chytré, ale například špatné rameno je přehlíženo - není životně důležité. Například mozek se také nedostatečně okysličuje, takže se například snáze unavíte, a tak bych mohl pokračovat ve výčtu negativních reakcí, které se dostávají do těla, a to jak fyzicky, tak psychicky, pokud nedýcháme optimálně a dýchacími svaly.

Neoptimální dech

Když nedýcháte optimálně, máte ve větší či menší míře následující tendence:

  • dýchání je rychlé, mělké, často ústy.
  • Svaly ramen, krku a hrudníku pracují společně, zatímco břicho, žebra a záda se nepohybují tak, jak by měly.

Příznaky špatného dýchání

Příznaků neoptimálního dýchání může být celá řada. Mezi nejčastější patří:

  • únava
  • napětí svalů v oblasti zad, ramen a šíje
  • Špatný krevní oběh a trávení
  • špatná záda

Objektivním příznakem poruch dýchání je navíc astma a hyperventilace. Zde souvisí s nerovnováhou mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v krvi a plicích.
S problémy s dýcháním a plícemi může souviset i zbytečná časná dušnost při fyzické námaze. Známým problémem jsou také problémy s hromaděním odpadních produktů. Často se zpočátku projevuje jako nečistá a mastná pleť. Tělo se snaží vytlačit odpadní látky kůží ven. 70 našeho odpadu musí odcházet ven dýcháním.

Dobrý dech

  • Zvyšuje kapacitu plic, takže máte větší motorický výkon pro fyzickou aktivitu.
  • Čistí tělo od odpadních látek a díky zvýšenému krevnímu oběhu se do něj dostávají nové živiny.
  • Optimalizuje trávení masáží orgánů a střev.
  • Uklidňuje nervový systém.
  • Vysílá energii do celého těla a kyslík do každé malé buňky.
  • Dodává krásnou a vitální pleť.
  • Dává menší svalové napětí a lepší držení těla.
  • Posiluje srdce, které je masírováno a stimulováno při každém nádechu.
  • Snižuje krevní tlak působením na uklidňující část našeho nervového systému.
  • Velmi uvolňující pro tělo i mysl.
  • Stimuluje aktivitu alfa vln v mozku, což mimo jiné posiluje koncentraci a schopnost učení.

Správné dýchání přináší lepší výsledky

Protahovací cviky jsou účinnou zkratkou k lepším výsledkům.

Je opravdu dobré, když denně kombinujete fyzické cvičení s dechovými cviky. Pokud jste fyzicky aktivní a trénujete své tělo, zlepšujete svou kondici a sílu a vytrvalost svalů.

Výzkum ukázal, že i elitní sportovci mohou během pouhých 4 týdnů zlepšit své časy až o 4,5 %, pokud se zaměří na své dýchání. To odpovídá zkrácení času 40 km jízdy na kole o 2-3 minuty.

Další studie ukazují, že běžní smrtelníci mohou dosáhnout ještě výraznějšího zlepšení. Zejména při kardio cvičení, jako je běh, jízda na kole, plavání a veslování, je efektivní dýchání přínosem pro výkon.

#1 - Vnímejte svůj dech

Cíl: Toto cvičení vám ukáže, zda používáte celý dýchací sval, a trénuje vás v tom.

Výchozí pozice: Uchopte se klešťovým úchopem kolem pasu v měkkém mase těsně pod žebry. Palec položte dozadu a zbytek prstů dopředu. Mírně je přitlačte všemi prsty. Uvolněte ramena. Cvičení můžete provádět vleže, vsedě nebo vestoje.

Cvičení: Dýchejte. Při nádechu cítíte, jak se vaše prsty stahují, protože dýchací svaly se stahují dolů a orgány a obsah břicha musí ustoupit tlaku shora. Nechte si žaludek roztáhnout. Při výdechu ucítíte, jak se prsty opět zavírají. Zkontrolujte, zda je na zadní straně palce patrný pohyb. Pokračujte, dokud se nenadechnete 10krát. Nezapomeňte, že všechen vzduch musí z plic nejdříve vyjít, než se do nich znovu nadechnete.

#2 - Vlna

Cíl:Cvičíte rytmus optimálního dýchání - ať už cvičíte, nebo děláte jiné věci.

Výchozí poloha:Můžete ležet na zádech (1A) nebo na břiše (2A). Pokud ležíte na zádech, položte si jednu ruku na břicho a druhou na spodní okraj žeber na boku. Pod hlavu a ramena si můžete dát polštář. Nohy můžete položit tak, jak je znázorněno na obrázku, nebo si lehnout s nataženýma nohama a ručníkem pod koleny. To vám pomůže dostat se do uvolněnější polohy. Pokud ležíte na břiše, položte si ruce pod čelo.

Cvičení:Nadechněte se zhluboka a úplně vydechněte. Pak spusťte vlnu. Dýchejte zhluboka do břicha, rozšiřte ho (1 A) a nechte vzduch stoupat přes žebra směrem k hrudníku. Při výdechu opět vypusťte vzduch tak, abyste cítili, jak hrudník, žebra a břicho klesají zpět na své místo (1 B). Výdech by měl trvat o něco déle než nádech. Nezapomeňte pokaždé vypustit všechen vzduch. Když ležíte na břiše, můžete mít pocit, že váš dech jde ve směru šipky, tj. od kostrče a křížové kosti a postupuje vzhůru páteří (2). Udělejte alespoň 10 dobrých vln.

#3 - Známka

Cíl:Cvičení probouzí a procvičuje dýchací svaly. Stimuluje také trávení a očistu těla.

Výchozí poloha: Posaďte se na židli, záda si opřete o opěradlo a obě ruce si položte na břicho - jednu na pupek a druhou těsně pod něj. Měli byste dobře sedět s oběma nohama na podlaze a uvolněnými rameny.

Cvičení:Začněte několik hlubokých nádechů tak, že při nádechu cítíte, jak dýchací svaly dupou dolů, zatímco břicho se přirozeně pohybuje směrem ven k rukám. Poté vydechněte a ucítíte, jak se dýchací sval zvedá a břicho se přirozeně vrací zpět na své místo.
Při tomto cvičení se nesoustřeďte na vytlačování vzduchu - nechte to na něm samotném, ale nechte všechen vzduch vytéct, než se znovu nadechnete. Váš dech by měl být suchý a intenzivnější než v klidu.

#4 - Roztáhněte boky

Cíl: Posilujete dýchací svaly a rozšiřujete plíce na obě strany. Zároveň se prohýbají žebra, svaly a pojivové tkáně, takže máte více prostoru k dýchání.

Výchozí poloha:Tento cvik lze provádět ve třech polohách, jako mořská panna (obrázek 1), vsedě (obrázek 2) nebo ve stoje (obrázek 3). Vsedě nebo vestoje udržujte během protahování pánev v klidu. Nejúčinnějšího protažení dosáhnete, když si sednete na mořskou pannu, takže pokud tak můžete sedět, udělejte to. Pod zadek si můžete dát polštář, aby byla poloha pohodlnější.

Cvičení:Bez ohledu na výchozí pozici se s jednou rukou nad hlavou natáhněte do strany. Udržujte ramena a hlavu co nejvíce uvolněné. V pozici mořské panny se protáhněte stejně jako nohy. V této pozici se nadechněte a představte si, že se vám po boku nafukuje balonek. Při výdechu z balónku opět uniká všechen vzduch. Měli byste mít pocit, že se protahujete ze zadní strany žeber. Cvičení provádějte s 10 dobrými nádechy na každou stranu.

#5 - Kočky

Cíl:Posilujete dýchací svaly a rozšiřujete plíce, přičemž masírujete plíce a obsah břicha.

Výchozí pozice:Stůjte na čtyřech, ruce mějte pod rameny a kolena pod boky. Nyní byste se měli zakulatit a pohupovat zády spolu s několika dobrými nádechy.

Cvičení: Nadýchněte se a zcela vyprázdněte plíce od vzduchu, když zakroužíte zády a vystřelíte je ke stropu jako kočka. Při dalším nádechu se pohupujte v zádech od ocasu k hlavě, zároveň myslete na to, abyste prodloužili páteř, a lehce přitáhněte ruce ke kolenům. Pokračujte v hlubokém dýchání spolu s pohyby zad.
Myslete na to, že při kroužení a pohupování odstrkujete rukama podlahu. Dlouze a chladně se nadechněte, abyste cítili, jak váš dech pohání pohyby - nezadržujte dech, jen stále posílejte vzduch do těla, abyste celý pohyb poháněli.
Pokud jste 5-10krát zakroužili, zakončete stojkou a zatlačte zády ke stropu. Vydržte v této poloze co nejdéle a vnímejte, jak vás zevnitř masíruje balon. Zaměřte se na mimořádně silné zakulacení v místech, kde cítíte největší ztuhlost.

#6 - Balón v zádech

Cíl: Posílíte zejména dýchací svaly a prodloužení plic v zadní části.

Výchozí pozice:Umístěte se do jedné ze tří zobrazených pozic (obrázek 1, 2 nebo 3), což jsou různé výchozí pozice. Vyzkoušejte je a najděte si ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Cvičení můžete provádět také ve všech třech polohách.

Cvičení:Představte si, že máte v zádech velký balon. Když se nadechnete, balónek se zcela nafoukne. Po vyfouknutí se balónek opět nafoukne. Vnímejte, kde na zádech cítíte největší ztuhlost, a zaměřte se na tuto oblast. Vnímejte také, jak si můžete dýcháním masírovat záda. Pokračujte, dokud nevyrobíte alespoň 10 dobrých balónků.

Cvičení plicní asociace

Fyzioterapeutka Lotte Paarupová ze společnosti Åndedrættet.nu vytvořila tato cvičení ve spolupráci s Plicní asociací. Cvičení můžete používat v každodenním životě kdykoli a kdekoli budete chtít.

Dýchací cvičení: nízké pískání v ústech při dušnosti

Cvičení vám může pomoci s dušností a udržet dýchací cesty otevřené.

Jedná se o cvičení, při kterém kladete odpor vydechovanému vzduchu. Tímto způsobem zvýšíte tlak v dýchacích cestách a udržíte je otevřené.

Dýchací cvičení: dlouhý a pomalý výdech

Cvičení zklidňuje organismus a lépe využívá kyslík.

Jedná se o cvičení, při kterém se naučíte pomalu a klidně vydechovat.

Dýchací cvičení: vytvořte si prostor

Cvičení uvolňuje oblast za hrudníkem, páteř a plíce. Oblast, která je často velmi ztuhlá, a proto je důležité na ní pracovat.

Dýchací cvičení: dýchejte nosem

Cvičení vás uklidňuje a pomáhá vám lépe využívat kyslík v těle.

Toto je cvičení, které vám pomůže dýchat nosem.

Dýchací cvičení: budování pružnosti hrudníku

Cvičením získáte větší pružnost a elasticitu v oblasti hrudníku, takže se vám bude lépe dýchat a budete mít lepší kontrolu nad dušností.

Jedná se o cvičení, které vám pomůže zvýšit pružnost hrudníku.

Dýchací cvičení: hlubší dýchání

Cvičení vám pomůže dýchat hlouběji - "dýchat břichem".

Jedná se o cvičení, které vám pomůže zhluboka dýchat a je vhodné pro zklidnění organismu.

Fyzicky aktivní s plicním onemocněním

Pokud žijete s plicním onemocněním, je důležité zůstat fyzicky aktivní a cvičit. Je důležitou součástí léčby vašeho plicního onemocnění. Cvičení vás posiluje. Vaše svaly zesílí a zlepší se vaše vytrvalost.

Funkci plic cvičením nezlepšíte, ale můžete zlepšit své dýchání a fyzickou kondici. Je to proto, že zlepšení kondice, svalové síly, krevního oběhu a nálady se sčítají, abyste se zadýchali.

Cvičení také pomáhá zlepšit kvalitu života. Všichni lidé, včetně těch s plicním onemocněním, by měli vést fyzicky aktivní život. Cvičení pomáhá udržovat tělo zdravé. Současně zabraňuje a snižuje potíže způsobené řadou onemocnění a stavů.

Při pravidelném cvičení získáte:

  • Silnější svaly a kosti
  • Silnější srdeční sval a lepší krevní oběh
  • menší dušnost
  • lepší rovnováha
  • lepší nálada

Cvičení pro osoby s plicním onemocněním

Funkci plic cvičením nezlepšíte, ale při cvičení zjistíte, že se vám dýchá méně těžce a méně se zadýcháváte. Je to proto, že se zlepšuje vaše kondice a svalová síla a je potřeba více, abyste se zadýchali.

Cvičení, která vám zde ukazujeme, vznikla ve spolupráci vedoucího projektu, doktoranda cand.scient.san, fyzioterapeuta Henrika Hansena a zdravotní sestry Lisbeth Østergaardové, výzkumné jednotky pro chronická onemocnění a telemedicínu - Centra pro klinický výzkum a prevenci v Bispebjergu.

Školící program se skládá z:

  • Zahřívací program v délce asi 5 min.
  • Šest tréninkových cvičení

Celkově trvá školení asi 30-35 minut.

Úvod do výukových videí

6 cviků pro pacienty s plicními chorobami

K dispozici je 6 tréninkových cvičení na úrovních obtížnosti: normální a trochu těžší.

Obtížnost: normální

Obtížnost: trochu těžší

Fyzické cvičení pomáhá pacientům s CHOPN

Fyzický trénink pomáhá pacientům s CHOPN lépe zvládat sebe sama a v neposlední řadě dosahovat lepší kvality života a méně úzkosti.

Odhaduje se, že přibližně 430 000 Dánů trpí CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí), ale méně než polovina z nich je diagnostikována.

COPD je nevyléčitelné plicní onemocnění charakterizované dušností, kašlem a hlenem v dýchacích cestách a plicích. CHOPN nelze vyléčit, ale její rozvoj lze zastavit tím, že přestanete kouřit, pokud stále kouříte. A bez ohledu na to, jak špatná je funkce plic, se většina lidí s CHOPN může zlepšit, pokud se začnou hýbat.

Jak trénovat

Trénink by měl začít rozcvičkou, například na rotopedu nebo rychlou chůzí. Pak můžete trénovat pohyb horní části těla - švihové cviky s pažemi a úklony do stran s co největším pohybem. Je důležité snažit se při každém cvičení o něco více hýbat. Nohy lze rozpohybovat cvičením na židli nebo ve stoje, kdy se nohy rozkročí do všech stran.

Pohyb celého těla ve vzduchu má vliv na to, jak dobře můžete používat svaly, které vám pomáhají dýchat. Čím pokročilejší je onemocnění, tím větší úsilí je třeba vynaložit na roztažení plic, aby se vzduch dostal zpět ven. Důvodem je ztráta pružnosti plicní tkáně a časté uvěznění vzduchu v plicích. Proto může být také užitečné naučit se během cvičení vhodné techniky dýchání - zde vám mohou pomoci cvičení, která jsme vám nabídli.

Být silný je výhoda, protože při CHOPN je k dýchání potřeba více energie a síly. Proto je dobré věnovat se silovému tréninku. Zda chcete cvičit s činkami, nebo nosit dříví, je otázkou vkusu.

Fitness zlepšuje kvalitu života

Důležité je také věnovat čas kardio cvičení, které skutečně zvyšuje tepovou frekvenci po delší dobu. Můžete mít pocit, že se vám hroutí plíce a nemůžete dýchat, ale je důležité pokračovat a pokračovat, abyste zvýšili svou kondici. Existuje mnoho způsobů, jak si zvýšit tepovou frekvenci, a čím více jste fit, tím lépe zvládnete například hraní s vnoučaty nebo každodenní práce v domácnosti. Může jít o lekce pilates nebo jógy. Mohla by to být dobrá procházka lesem.

Několik studií ukazuje, že radost ze života se zvyšuje, když jsou lidé fyzicky aktivnější a mají větší kontrolu nad svou nemocí. Zvýšená fyzická zdatnost proto také snižuje riziko deprese a úzkosti.

Jinými slovy, bez ohledu na to, jak moc je vaše plicní funkce narušena nebo jak pokročilá je vaše CHOPN, je čas začít. Vždycky je možné cítit se o něco lépe, když se hýbete.

Byl/a jste někdy kuřákem?

Vaše plíce už nikdy nebudou jako dřív. Jako bývalý kuřák musíte žít se sníženou funkcí plic, kterou vám kouření způsobilo.

Ale nemalujte čerta na zeď. Existuje spousta možností, jak lépe využít kapacitu plic, kterou máte.

Všichni jsme si podobní v tom, že naše plíce s věkem slábnou. Pokud jste však kouřili, můžete si být jisti, že stáří vašich plic předstihlo váš skutečný věk. Pokud chcete zastavit rychlost stárnutí plic, musíte přestat kouřit. Bohužel však nemůžete získat zpět to, co jste ztratili. Pro bývalé kuřáky je tedy důležité lépe využívat funkci plic, kterou mají.

Všichni lidé nevyužívají plnou kapacitu svých plic. U bývalých kuřáků, kde je celková kapacita menší, než by měla být, má však využití části nevyužité kapacity ještě větší smysl. Fyzická aktivita je zřejmou cestou k lepšímu využití kapacity plic. Méně důležité je, jaký druh cvičení si vyberete. Pokud se budete řídit doporučením zdravotního úřadu, abyste denně cvičili 30 minut, bude to stačit. To je vše, co potřebujete. Je však důležité vybrat si činnost, která vás baví.

Smích, zpěv a jóga jsou dobrým cvičením plic

Instruktoři jógy, učitelé zpěvu, terapeuti smíchu a odborníci na dýchání věří, že mohou bývalým kuřákům pomoci lépe využít kapacitu plic. Na vstupu do klubu smíchu je však něco umělého, ale samotná myšlenka smát se a používat plíce tímto způsobem je dobrá. Zpěv a jóga jsou pro funkci plic opravdu dobré, protože se naučíte lépe dýchat.

Kromě toho, že díky těmto aktivitám lépe využijete své plíce, cvičení - v jakékoli formě - vás také zbaví touhy po nikotinu.

Pozdější: úsměv zeštíhlený

Světlo je dobré nejen pro vaši náladu, ale také pro vaše zdraví. Pravidelný smích prospívá zejména plicím. Terapeutka smíchu, instruktorka a majitelka Institutu smíchu Hanne Gottliebová říká: "Když jsem sám přestal kouřit, najednou mi chyběl ten hluboký nádech při vdechování. Můžeme se tomu zasmát. Když se smějeme, dýcháme až po zbytky vzduchu na dně plic. Je to vzduch, který nikdy nezměníme, protože většina lidí dýchá příliš mělce."

Má také zkušenost, že smích vyvolává u bývalých kuřáků blahodárný kašel. Mnoho bývalých kuřáků trpí hromaděním hlenu v dýchacích cestách. Záchvat smíchu může vyvolat záchvat kašle, který uvolní dýchací cesty. Hlen je plný bakterií, a když se objeví, jsme méně napadáni nemocemi dýchacích cest.

Jediné cvičení:smějte se písničce. Ano, je to tak. Zazpívejte si písničku, jejíž melodii znáte, například dětskou. Nemusíte znát slova. Nahraďte slova smíchem, jako je hihi, haha a hoho. Pokračujte, dokud se písničce nesmějete. Je to snadný způsob, jak se zasmát.

Píseň: dejte dechu odpor

Zpěv posiluje dýchání. A to natolik, že nemocnice Hillerød založila pěvecký sbor pro pacienty s CHOPN. Nemusíte však trpět vážným plicním onemocněním, abyste měli z cvičení zpěvu prospěch.

Když začnete zpívat, vyzkoušíte si spoustu věcí, jak zlepšit dýchání. Při zpěvu více využíváte plíce v krajních polohách a lépe vnímáte, jak se vám nejlépe dýchá.

Derivátem zpěvu je, že se více soustředíte na to, co je pro váš hlas dobré. Zvýšená produkce hlenu po odvykání kouření způsobuje, že si mnozí jdou vyčistit krk. To je ale špatný nápad. Na hodinách zpěvu se obvykle dozvíte, že si nemáte čistit hrdlo. Vyčištění hrdla je jako smirkový papír na hlasivky. Mnohem lepší je kašlat.

Nějaké cvičení: vyberte si jednoduchou píseň, kterou dobře znáte. Sevřete rty, jako byste se chtěli nadechnout velmi tenkým brčkem. Pak se nadechněte a při výdechu začněte zpívat - normálními rty. Při dalším nádechu znovu sevřete rty a pokračujte ve zpěvu. Tímto způsobem vytvoříte dech s odporem. Všimnete si, jak automaticky aktivujete hluboké břišní svaly a naplníte plíce zdola nahoru.

Joga/dýchací trénink: trénujte svaly

Jen 20 minut jógy třikrát týdně výrazně zlepší funkci vašich plic. K tomuto zjištění dospěla skupina thajských vědců po testování 58 zdravých mladých lidí v průměrném věku 20 let. Polovina z 58 osob cvičila jógu v pozicích jako kočka, strom a velbloud, které zlepšují funkci hrudní stěny.
Druhá polovina žila jako obvykle. Po šesti týdnech se u skupiny cvičící jógu výrazně zlepšila dechová kapacita, a to jak při nádechu, tak při výdechu. Druhá skupina nevykazovala žádné změny.

Úkolem plic je přenášet kyslík ze vzduchu do krve. Kyslík dodává tělesným buňkám a mozku energii, která vám dodává sílu k mnoha činnostem, které během dne potřebujete vykonat. Špatná funkce plic znamená, že vaše svaly nemají dostatek kyslíku k produkci energie, což způsobuje únavu mozku a svalů.

Zapomeňte však na plíce a soustřeďte se na dýchací svaly. Naprostá většina lidí má příliš netrénované dýchací svaly. U bývalých kuřáků je ještě volnější, protože plicní tkáň je tužší a nepružnější. Tak se do toho pusťte.

Cvičení dýchacích svalů je klíčovou součástí jógy, ale bývalým kuřákům pomáhá i protahování a procvičování dalších svalů.
Pokud bývalý kuřák dlouhá léta špatně dýchá, může to být způsobeno staženými svaly v oblasti hrudníku a břicha. Když je začnete zapojovat, protáhnou se a posílí, a tím se vám bude lépe dýchat.

Některá cvičení: Odbornice na dýchání Lotte Paarupová doporučuje začít tím, že se naučíte zhluboka dýchat. Lehněte si na záda s polštářem nebo rukama na břiše. Dýchejte co nejhlouběji. Vnímejte, jak se břicho pohybuje nahoru a dolů, a vnímejte, jak se váš dech pohybuje nahoru směrem k žebrům a nahoru po zádech. Pokaždé vypusťte všechen vzduch. Nenapínejte břišní svaly. Zcela uvolněte své tělo a nechte pracovat pouze dýchací svaly. Cvičení opakujte několik minut.

Dejte přednost dýchání - je důležité.

V Apulsu se specializujeme na vše cvičební pomůcky a cvičební stroje, abychom mohli našim zákazníkům nabídnout ta nejlepší řešení pro zdravější životní styl. Prozkoumejte naši zajímavou nabídku na těchto stránkách ještě dnes!