Štěstí na běžícím pásu

Běžecký pás je skvělý způsob, jak si zacvičit doma, pokud nechcete trávit čas navíc cestou do posilovny a zpět. Jak ale začít s běžeckým pásem? Odpověď najdete v tomto článku!

Recept na dobrý běh na běžeckém pásu
Údaje o počtu uběhnutých kilometrů berte s rezervou, protože se u každého člověka velmi liší. Spíše se řiďte zásadami receptu:

Prvních pět minut chůze na běžeckém pásu. Zde pomalu zahříváte tělo a psychicky se připravujete na běh. Od velmi pomalé chůze na běžeckém pásu začnete postupně běhat klidným a uvolněným tempem.
Od klidného a uvolněného tempa běhu začnete zrychlovat na mírné a pohodlné tempo. Tady se začínáte opravdu zahřívat, po tváři vám stéká pot a tváře se začínají barvit.

V závěrečné fázi zrychlíte téměř na maximum, které vaše nohy a plíce vydrží. Tím se otevírá endorfinový impulz, který vás naplní vysokou energií, šťastím, dobrou náladou, sílou a mentální jasností

Je zřejmé, že nemůžete sprintovat 10 minut, takže nezvyšujte tempo na maximum hned a nevyčerpejte se před uplynutím 10 minut. Najděte si raději rychlé tempo běhu, které vydržíte přibližně 10 minut. Běh můžete zakončit závěrečným sprintem v posledních 2 minutách. Tady se můžete vyřádit.

Recept je tedy následující:

1. Začněte 5 minutami chůze na běžeckém pásu. Tempo: 5 - 7 km/h.

2. Z chůze přejděte na 10 minut na pomalý běh. Tempo: 8 - 11 km/h.

3. Z pomalého běhu přejděte na 20 minut na mírný běh. Tempo: 9 - 13 km/h.

4. Z mírného běhu zakončete rychlým během po dobu 10 minut. Tempo: 10 - 18 km/h.

Celkový čas: 45 minut.

Jak vidíte, je to velmi jednoduchý recept, jak si do života každý den přinést dávku štěstí a energie. Trvá to jen 45 minut a pokaždé to funguje. Nejde o to, jak jste zdatní nebo jak rychle umíte běhat. Jde jen o to, abyste se drželi receptu a dělali to svým vlastním tempem.

Je dobré zakončit cvičení protažením a zároveň si vychutnat endorfinový náboj a pohodu, která naplní vaše tělo i mysl.

V tomto videu vás Kevin seznámí s tím, čemu je třeba věnovat pozornost při výběru běžeckého pásu:

Výhody běžeckého pásu
Běhání venku může být skutečným potěšením, ale vzhledem ke klimatu, které v Dánsku panuje, může být polovinu roku velmi chladným potěšením. Dobrým řešením by proto byla kombinace. Naše běžecké pásy jsou tak úžasně jednoduché a přímočaré, a pokaždé to funguje. I když jste v zimě unavení a máte těžké nohy, můžete program absolvovat, jen v trochu pomalejším tempu.

Krása běžeckého pásu spočívá v tom, že můžete postupně zvyšovat intenzitu. Ve skutečnosti ji můžete zvýšit o tak málo, že se můžete "ošidit" na rychlosti například zvýšením rychlosti o pouhý jeden km/h. Tímto způsobem můžete ve dnech s těžkými nohami téměř "obelstít" své nohy, aby se postupně pohybovaly rychleji a rychleji.

Jedná se o pohyb nohou
Jak rychle běžíte nebo jak daleko běžíte, je vedlejší. To je těsně předtím, než bych řekl, že je to irelevantní. Cílem běhu je probudit tělo a dodat si energii a pohodu. Rychlost se liší od člověka k člověku a od dne ke dni. Některé dny máte těžké nohy a vaše tempo bude výrazně pomalejší než v den, kdy máte nohy v pořádku.

Ve dnech s těžkými nohami může trvat podstatně déle, než se dostanete do tempa. Na tom nezáleží. V některých dnech potřebujete strávit více času v zóně pomalého běhu, v jiných dnech můžete rychleji přejít do rychlejšího tempa běhu.

Jak daleko uběhnete za 45 minut, se samozřejmě liší den ode dne, ale jak jsem řekl, není to důležité. Jde o to, abyste hýbali nohama.
Výsledkem po 45 minutách bude vždy to, že se budete cítit lépe a živěji.

Proč 45 minut?
Proč ne 30 minut nebo 60 minut?

Jestliže rádi cvičíte a hýbete se, chcete se hýbat každý den. Najít si čas je však často problém, takže 45 minut je dostatečná doba, kterou si většina z nás dokáže vyhradit na každodenní cvičení. Dalším důvodem, proč je 45 minut ideální délka tréninku, je to, že chcete trénink ukončit v době, kdy jste na vrcholu nebo "vrcholu" z hlediska energie. 60 minut může být příliš dlouhá doba a není třeba se přetrénovávat.

V některých dnech by bylo vhodné trochu delší cvičení, ale pro každodenní cvičení je 45 minut dobrá délka. 30 minut je prostě příliš málo. Neaktivují se vám endorfiny v těle a mozku, a tak se vám nedostane té úžasné dávky energie, štěstí a pohody, které byste měli dosáhnout. Prvních 30 minut běhu je v podstatě jen rozcvička. Právě v zahřívací fázi připravíte své tělo na posledních 15 minut, které jsou pro vás rozhodující. Samozřejmě, že 30 minut je lepší než nic, ale nestačí to k tomu, aby vás endorfiny nakoply. Potřebujete jen trochu více času. Čekání na to, až se vám do těla a mozku dostanou endorfiny, není jediným důvodem, proč si musíte přivstat na 45 minut. Jde také o to, abyste se dostali do zóny toku.

Zóna průtoku
Na správné zařazení do zóny průtoku je potřeba čas. Pokud se chcete do něčeho opravdu ponořit a nechat se pohltit určitou činností, musíte věnovat nějaký čas a energii tomu, abyste se dostali na místo, kde vás tato činnost ovládne a ve vašem vědomí nebude nic jiného než tato konkrétní činnost. Tato zásada platí prakticky pro všechny činnosti, od vaření přes cvičení a úklid až po domácí úkoly, čtení, psaní, práci atd.

Prvních 30 minut tedy strávíte tím, že si vyčistíte hlavu od mentálního šumu a rušivých vlivů, než si začnete užívat naprosté ponoření do zóny proudění.

Následující seznam popisuje, jaké to je být v zóně toku:

1. V tom, co děláte, jste 100ngaged. Jste zcela soustředění a prožíváte stav hlubokého soustředění a rozjímání.

2. Pociťujete obrovskou duševní jasnost a bystrost. Vaše myšlenky jsou jednoduché a křišťálově jasné. Jste ostří jako břitva. Veškerá vaše pozornost se soustředí na tuto jedinou činnost.

3. Vaše každodenní starosti již nejsou součástí vašeho vědomí. Myšlenky, které vás před chvílí tížily, zmizely a vy nyní zažíváte stav vnitřního klidu a rovnováhy.

4. Jste zcela pohlceni tím, co děláte, a prožíváte bezčasí. Jste plně přítomni v přítomnosti a nevnímáte plynutí času.

5. Máte před sebou jasný a dobře definovaný cíl. Přesně víte, co a jak dělat.

6. Optimálně využíváte sebe a své schopnosti. Cítíte, že je pro vás úkol výzvou, ale necítíte se jím přetíženi. Zjistíte, že s postupným řešením úkolu rostete a rozvíjíte se.

7. Nepotřebujete vnější faktory, které by vás motivovaly, odměňovaly nebo chválily. Nesmírná radost z toho, že jste v proudu a zcela ponořeni do této jediné činnosti, je sama o sobě dostatečnou odměnou.

Protikladem flow je stav, kdy se cítíte těžce, unaveně, líně, bez motivace, nesoustředěně a neangažovaně. Chybí jiskra a duch. Váš den se skládá z neustálého přerušování a nemáte pocit ponoření do toho, co děláte, ani pocit kvality. Když zjistíte, že jste se příliš vzdálili od zóny flow, je čas udělat něco, co vás do ní vrátí - například procházku na běžeckém pásu.

Najděte si svůj další běžecký pás zde na apuls

U Apulsu najdete vždy velký a zajímavý výběr kvalitních běžeckých pásů Prozkoumejte naše různé modely na této stránce ještě dnes!