Řady se sedící kladkou

Tento cvik se nejčastěji provádí pomocí nástavce s V-úchopem. Cvičení je vhodným cvikem pro posílení zádových svalů. Efektivitu použití lanového stroje pro posilovací cviky byste však neměli podceňovat, protože způsob, jakým vytváří konstantní úroveň napětí v průběhu pohybu, je jedinečný trik.

Průvodce sedacími kladkami:

  1. Strana směřující ke stroji
  2. Položte nohy na nášlapnou desku a opřete se o rukojeť
  3. Nadýchněte se a zatáhněte za rukojeť, dokud se nepřiblíží ke spodní části hrudní kosti 
  4. Lehké houpání v zádech
  5. Při přitahování rukojeti k tělu dbejte na to, abyste měli lokty co nejvíce vzadu
  6. Při provádění cviku se nadechněte

Důležité u sedů na kladce: Když pohybujete horní částí těla dozadu a mírně se pohupujete, procvičujete také vzpřimovače páteře. Rovněž udržujte pohyby plynulé a kontrolované.

Abyste předešli problémům se zády, nikdy byste neměli cvičit s těžkými váhami. Pozor si dávejte zejména ve fázi, kdy obkružujete záda.

Fakta o sedacích kladkách: Tento cvik je izolačním cvikem pro latissimus dorsi (široký sval zádový), teres major (silný a mírně plochý sval, který se nachází ve spodní části lopatky), posterior deltoideus (sval, který vytváří oblé kontury ramene), biceps, brachialis (sval na paži), brachioradialis (sval na předloktí) a na konci pohybu, kdy stahujete lopatky k sobě, trapéz (sval, který probíhá od zadní části lebky a vertikálně po obou stranách páteře až k jednomu z posledních hrudních obratlů) a rhomboidei (jsou to dva svaly, které spojují ramenní kloub a páteř).

Dobrá rada pro sedy kladkové: Tento cvik můžete provádět s úchopem podhmatem, abyste izolovali spodní část trapézového svalu (sval, který jde od zadní části lebky a svisle dolů po obou stranách páteře až k jednomu z posledních hrudních obratlů), rhomboidei (dva svaly, které spojují ramenní kloub a páteř) a biceps.

Cvičení lze provádět s různými úchyty, které poskytují řadu výhod.

Cvik můžete provádět také s nadhmatem, abyste izolovali zadní část deltového svalu (široký sval zádový) a nejmenší část trapézového svalu (sval, který probíhá od zadní části lebky a svisle po obou stranách páteře až k jednomu z posledních hrudních obratlů).

Tento cvik slouží k procvičení zad, ramen i paží.