Průvodce silovým tréninkem

O všech formách silového tréninku existuje velmi rozsáhlý soubor znalostí. Mnoho informací na různých webových stránkách je však velmi komplikovaných a ne vždy se dostanou k podstatě cvičení. Považuje se za samozřejmé, že čtenář ví. Pokusili jsme se to trochu zestručnit, aby to pro vás bylo užitečné:

Silový trénink pro začátečníky:
Důležité je brát silový trénink přirozeně a cvičit ho tak, aby vám připadal přirozený. Zapomeňte na super složité programy a trénujte tak, aby to bylo jednoduché a dobré. Pokud potřebujete pěkné oblečení na cvičení, máme pro vás rozumné oblečení.

V posilovně byste tedy měli být v klidu - ZVLÁŠTĚ JSTE-LI NOVÍ - protože šlachy a klouby jsou připraveny na větší zátěž až po šesti měsících tréninku.

Potřebujete cítit tlak při cvičení, ale nemusíte trénovat dvě hodiny v kuse, abyste dosáhli výsledků. Zejména proto, že nejlepších výsledků se dosahuje s relativně malým rozsahem cviků, tzv. složenými cviky, takže nemusíte při každém tréninku běhat k 20 různým cvikům.

Důležitost složených cviků:
Rozlišují se tzv. izolační cviky, které jsou jinak velmi oblíbené, a cviky složené. Cílem izolačních cviků je co nejvíce zasáhnout vždy jen jeden sval. Například bicepsový sval na paži, který mnoho lidí trénuje zvedáním činek, nebo prsní svaly, které lze trénovat pomocí tzv. flyerů.

Těmito cviky se však netrénuje okolní svalstvo, které je často přehlíženo, protože jako takové není vidět. Tyto svaly jsou však velmi důležité, protože jsou často tzv. stabilizátory, které zajišťují plynulý pohyb. Pokud pak dlouho cvičíte izolační cviky, nezesílíte je. Pokud jednou špatně zatáhnete nebo zatlačíte, nepomohou vám! Kromě toho je můžete vidět, když víte, kde jsou, a když se zvětší, vypadají dobře.

Po silovém tréninku je důležité dopřát svalům čas na obnovu, při které hraje důležitou roli strava.

Přední strava:
Mnoho lidí se soustředí pouze na to, co se děje v centru, a méně na to, co se děje, když se dostanou domů - přestože obojí je stejně důležité.

Mnoho lidí si myslí, že tuk lze přeměnit na svaly, a že tedy nemusíte během tréninku nic jíst, pokud máte na těle viditelný tuk. TO JE MÝTUS! Potřebujete cukr/energii!

Svaly se musí něčím obnovovat a k tomu se používají bílkoviny. Tělo si v podstatě dokáže vyrobit dostatečné množství potřebných bílkovin z běžné stravy. Existuje však osm částí (esenciálních aminokyselin, pokud si chcete přečíst více) zdravé porce bílkovin, které si tělo nedokáže vyrobit samo, a proto je třeba je doplňovat. Buď s masem - nebo s proteinovým koktejlem!

Abyste netrénovali bez výsledků, může být dobré dát si před tréninkem sladký nápoj nebo müsli tyčinku a po něm něco podobného. Po tréninku byste také měli doplnit bílkoviny, a to buď v müsli tyčince, nebo v koktejlu.

Pokud máte během tréninku pocit "plochých" svalů nebo chcete něco navíc, můžete doplnit kreatin.