Prsa v pohybu - PODPOŘTE PRSA

Ve 40. týdnu jsme se v Apulsu zaměřili na rakovinu prsu společně s Dánskou společností pro boj proti rakovině a její kampaní PODPOŘTE PRS. Chceme být silným hlasem a chceme pomoci tlačit Dány správným směrem, pokud jde o pohyb a zdraví, což přispívá ke zdravému životnímu stylu.

Pro nás jako společnost je důležité, abychom mohli něco změnit a v neposlední řadě abychom mohli pacientům s rakovinou poskytnout bezpečné prostředí a světlou budoucnost. Proto podporujeme BRUSTS naší kampaní - Prsa v pohybu. Podpora, na kterou jsme hrdí.

V tomto příspěvku si můžete přečíst více o rakovině prsu, kde se zabýváme tím, co můžete dělat jako pacientka s rakovinou nebo jako rodinný příslušník pacientky s rakovinou, jakých příznaků byste si měli být vědomi a jak může mít cvičení a strava pozitivní vliv na život s rakovinou a její prevenci.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nejčastější formou rakoviny u žen v Dánsku. Rakovinou onemocní ročně asi 37 000 Dánů a z toho asi 4 700 žen onemocní rakovinou prsu. 1 z 9 dánských žen onemocní během svého života rakovinou prsu. To také znamená, že se musíme spojit a vzájemně se podporovat, abychom toto číslo snížili.

Onemocnění se může vyskytnout ve všech věkových skupinách, ale nejčastěji se vyskytuje u žen starších 50 let. Rakovina prsu je jedním z nejzávažnějších nádorových onemocnění u žen. Riziko vzniku rakoviny prsu je u žen v průběhu života přibližně 10 %.

Za posledních 50 let se riziko rakoviny prsu u žen starších 45 let zdvojnásobilo. Část tohoto nárůstu je způsobena lepším odhalováním rakoviny prsu prostřednictvím screeningových programů. V posledním desetiletí se však objevilo mnoho nových poznatků o rizikových faktorech vzniku rakoviny prsu. Zatímco riziko vzniku rakoviny prsu se zvýšilo, úmrtnost na ni se snížila a nyní je nižší než před 50 lety. Je to proto, že rakovina prsu se lépe odhaluje dříve a lépe se léčí.

Proč onemocníte rakovinou prsu?

Přesné příčiny vzniku rakoviny prsu nejsou známy, ale je známa řada faktorů, které zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění.

Genetické faktory

Odhaduje se, že přibližně 5-10 f všech případů rakoviny prsu jsou způsobeny genetickými faktory.
Genetické faktory znamenají, že jste zdědili riziko vzniku rakoviny prsu. Pokud máte v rodině mnoho případů rakoviny prsu, můžete navštívit genetického poradce a zjistit, zda se ve vaší rodině vyskytuje dědičná dispozice k rakovině.

Hormonální stavy

Tělo přirozeně produkuje hormony, které jsou důležité pro náš vývoj a fungování. Na vzniku rakoviny se však mohou podílet i hormony. Může být obtížné pochopit, jak mohou hormony přirozeně přítomné v těle hrát roli při vzniku rakoviny. Přesné příčiny vědci neznají. Je však známo, že ženský pohlavní hormon estrogen hraje roli při vzniku rakoviny prsu, včetně antikoncepčních pilulek a hormonální substituční terapie.

Pohlavní hormon estrogen má vliv na vývoj prsou a ženský vzhled. Naše reprodukční orgány neprodukují hormony po celý život. V určitém okamžiku se produkce hormonů sníží. To je to, co u žen známe jako menopauzu.

Alkohol

Alkohol zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a toto riziko se bohužel zvyšuje i při nízké konzumaci alkoholu (přibližně 1 sklenička denně) a s každou další skleničkou denně se riziko zvyšuje přibližně o 5-9 %.

Studie ukazuje, že 12 případů rakoviny prsu v Dánsku lze přičíst alkoholu, což znamená, že ročně onemocní rakovinou prsu v důsledku alkoholu 640 žen a 140 žen na ni zemře.

Alkohol zvyšuje hladinu estrogenu v krvi všech žen a vysoká hladina estrogenu zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Kromě toho je alkohol sám o sobě klasifikován jako karcinogen.

Doporučuje se dodržovat doporučení Národní rady pro zdraví pro maximálně 7 položek týdně pro ženy. V Apulsu však vždy doporučujeme pít méně. Nebudeme se však snažit lidi strašit nebo jim brát požitek ze sklenky vína. Máme však povinnost se o tyto znalosti podělit, aby se každý mohl rozhodnout, kdy a kolik chce pít.

Nadváha a cvičení

Ženy s nadváhou mají vyšší pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu než ženy s normální hmotností. Je zcela zřejmé, že existuje souvislost mezi fyzickou aktivitou a rakovinou prsu.
Není přesně známo, jak fyzická aktivita předchází rakovině prsu, ale zdá se, že fyzická aktivita snižuje hladinu estrogenu v těle.

Nejvíce fyzicky aktivní ženy mají přibližně o 14 % nižší riziko vzniku rakoviny prsu než ženy, které jsou fyzicky nejméně aktivní.

Doporučujeme vám řídit se doporučením Národní rady pro zdraví, abyste byli fyzicky aktivní 30 minut denně a 2-3krát týdně si zvýšili tepovou frekvenci alespoň na 20 minut. Pokud jste fyzicky aktivní, snižujete riziko vzniku rakoviny prsu i celé řady dalších onemocnění a stavů. Cvičení je vždy dobrou volbou a o tom, jaký druh cvičení můžete jako pacient s rakovinou provozovat, si povíme později.

Těhotenství a menstruační cyklus

Kmenové buňky v prsu plně dozrávají až v prvním těhotenství. Čím déle trvá, než kmenové buňky dozrají, tím větší je riziko vzniku rakoviny prsu. Proto je u žen, které mají děti v mladém věku, riziko nižší než u žen, které mají děti ve vyšším věku nebo nemají děti vůbec.

Riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje tím více, čím více menstruačních cyklů žena během svého života absolvuje. Ženy, které porodí více dětí, mají proto nižší riziko vzniku rakoviny prsu. Důvodem je menší počet menstruačních cyklů a skutečnost, že v období kojení nedochází ke stejnému hormonálnímu ovlivnění.

Ženy s časnou první menstruací a/nebo pozdní menopauzou jsou rovněž vystaveny zvýšenému riziku, protože procházejí více menstruačními cykly. To platí i pro ženy, které po menopauze podstupují hormonální léčbu, protože ta prodlužuje hormonální působení na prsní tkáň.

Takto můžete snížit riziko rakoviny prsu

Pro snížení rizika rakoviny prsu můžete udělat mnoho. V Apulsu jsou našimi základními hodnotami cvičení a zdraví, což znamená, že každému vždy poradíme, co je pro jeho tělo a zdraví nejlepší. Můžete:

 • Omezte příjem alkoholu
 • Být fyzicky aktivní
 • Zhubněte, pokud máte nadváhu
 • Získání dětí brzy 
 • Jsou to i vaše děti
 • Neužívejte hormonální doplňky po menopauze

Stres, kouření, deprese a strava nemají na riziko vzniku rakoviny prsu prokazatelný vliv.

Příznaky a na co si dát pozor

Příznaků si zpravidla všímají samy ženy. Nejznámějším a nejběžnějším příznakem rakoviny prsu je bulka v prsu. Ale jsou tu i další, na které je třeba dávat pozor, a to jsou změny nebo nepravidelnosti v prsu.

Vnímejte své tělo a pocity v prsou. Každý prs je jiný. Co je normální pro jednu ženu, nemusí být normální pro jinou. Prsa také vypadají a cítíte se jinak v závislosti na době menstruačního cyklu a na vašem věku.

Je důležité znát svá prsa a v případě nevysvětlitelných změn zajít k lékaři.

Nejlepším způsobem, jak odhalit rakovinu prsu, je mamografický screening, který je nabízen všem ženám ve věku 50-69 let, a doporučuje se, abyste se těchto vyšetření účastnily. Můžete si také provést samovyšetření prsou. Vyšetřit si prsa není snadné a kvalita vyšetření se u jednotlivých žen velmi liší. Výzkum neprokázal, že by systematické pravidelné sebevyšetřování zlepšovalo prožitek nebo že by sebevyšetřování bylo lepší než obecné uvědomování si vlastního těla. Mnoho žen si najde bulky, které nejsou rakovinné, což může vyvolat zbytečné obavy. Přesto je rozumné si svá prsa hlídat a navštívit lékaře, pokud:

 • V hrudi cítíte tvrdou, prázdnou bulku, se kterou nelze hýbat
 • pociťujete zesílení na hrudi nebo v podpaží
 • Krev nebo čirá tekutina vytékající z bradavky nebo se bradavka začíná vtahovat
 • Zaznamenáte změny na prsou, jako je stažení kůže, případně vrásnění, nebo se kůže na prsou stává buclatou jako pomeranč
 • Vyskytnou se vám bolesti/ekzémy na bradavkách
 • Zánětlivé zarudnutí, teplo a otok

Změny jsou často nezhoubné a rakovina prsu je u žen mladších 30 let velmi vzácná, ale pro jistotu se nechte vyšetřit lékařem, pokud se u vás objeví nějaké změny.

Jak provést vlastní průzkum

1. Podívejte se na sebe, když stojíte nebo sedíte

Sedněte si nebo se postavte před zrcadlo s uvolněnými pažemi. Ujistěte se, že je osvětlení dobré. Věnujte čas prohlídce svých prsou. Často se mírně liší. Jeden prs bude o něco větší než druhý a u mnoha žen bude jeden prs o něco nižší než druhý.

Poznamenejte si, zda se prsa čas od času změnila. Hledejte:

 • změny tvaru hrudníku
 • změny velikosti prsou
 • změna bradavky (například ekzém)
 • Sekrece nebo krvácení z bradavky
 • Intrakce prsu nebo bradavky
 • Vředy nebo zduření (výrůstky) na prsu nebo bradavce
 • Zčervenání nebo žilky, které jsou zřetelnější než obvykle

2. Podívejte se na sebe se zdviženýma rukama

Vyšetření začněte v klidu s rukama zvednutýma nad hlavou. Pak se podívejte na svá prsa a pomalu zvedněte obě ruce nad hlavu.

Věnujte zvláštní pozornost bradavce:

 • Je na některých místech vtažen dovnitř, ale na jiných ne?
 • Máte nějaké další kožní vroubky?

Vyhledejte také důlky na spodní straně hrudníku, které mohou být v uvolněném stavu těžko viditelné.

3. Vnímejte sami sebe, když se postavíte

Jakmile si svá prsa dobře prohlédnete, je čas si je osahat. Nejdříve si je prohmatejte ve stoje. Plochou rukou si prohmatejte hrudník a prsty spojte. Prsa nejsnáze nahmatáte, když jsou pokrytá krémem nebo mýdlem. Představte si, že si rozdělíte hrudník na čtvrtiny pomocí svislé a vodorovné čáry, a každou čtvrtinu si systematicky prohmatejte. Začněte od vnějšího okraje čtvrtky a pohybujte rukou směrem ke středu, tedy k bradavce. Podél boků je často nejsilnější a nejvíce zauzlená. Zejména mladé ženy mají často mírně "hrudkovitá" prsa, ale tyto bulky jsou téměř vždy nezhoubné. Nejdůležitější je sledovat, zda se hrudky mění. Proto je důležité poznat svá prsa už v mládí. Pokud máte pochybnosti o tom, zda je bulka významná nebo zda se změnila, měli byste vždy navštívit lékaře.

4. Vyšetření axily

Nejprve si prohlédněte podpaží ve stoje. Zvedněte paži do poloviny a položte tři prsty protilehlé ruky vysoko do podpaží, které chcete vyšetřit. Pak nechte paži uvolněně viset a prohlédněte si podpaží, zda v něm nejsou lymfatické uzliny, které jsou na omak téměř jako malé hrášky. Není neobvyklé nahmatat lymfatické uzliny, pokud je prohmatáte zblízka. Hledejte uzly větší než jeden centimetr, uzly, které se mění, nebo nové uzly.

Příčin zvětšených lymfatických uzlin je mnoho a v naprosté většině případů jsou neškodné. Rakovina prsu se jen zřídkakdy projeví pouze bulkou v podpaží - pokud se jedná o rakovinu prsu, obvykle se vždy objeví bulka v prsu. Pokud si však v podpaží všimnete nápadné bulky, pro jistotu se obraťte na svého lékaře.

5. Vleže si prohmatejte hrudník

Zopakujte si celý pocit hrudníku a podpaží vleže. V této poloze je často lépe cítit zejména spodní část hrudníku. Při vyšetření podpaží postupujte nejprve s rukou spuštěnou podél těla a poté s rukou zvednutou nad hlavu.

Co mohu udělat jako příbuzný/přítel člověka s rakovinou?

Může být opravdu těžké vědět, co říct příteli, kolegovi nebo členovi rodiny, který má rakovinu. Můžete se na to zeptat? Obtěžujete? Co když se rozčílí? A co vlastně chcete dělat vy sami?

Mnozí pacienti s rakovinou jsou opravdu rádi, že na ně lidé v jejich okolí myslí a dávají jim to najevo. Někdy může být velkou úlevou, když vám někdo zvenčí pomůže.

Musíte se ale také zamyslet nad tím, s čím chcete pomoci. Možná chcete nabídnout praktickou pomoc? Může to být sekání trávníku nebo vaření jídla do mrazáku.
Možná chcete pomáhat emocionálně? Toho můžete dosáhnout tím, že budete naslouchat a uznáte pocity osoby s rakovinou.

Poskytujte podporu, jakou můžete - bez ohledu na vztah k osobě s rakovinou.

Chcete-li pomoci někomu, kdo prodělal rakovinu

Může být obtížné vědět, co říct člověku, který prodělal rakovinu. Možná je ale dobré říct, že víte, že dotyčný má rakovinu. Pak dotyčný nepochybuje, že to víte.

Pokud si nejste jisti, jak nejlépe podpořit, je dobré se zeptat. Můžete se například zeptat:

 • Bylo by pro vás užitečné, kdybych přišel a posekal trávu/přinesl jídlo do mrazáku?
 • Nevadilo by vám, kdybych vám občas zavolal nebo se u vás zastavil, nebo potřebujete klid?

Poskytnutím možnosti volby usnadníte pacientovi s rakovinou odmítnout nabídku pomoci, pokud ji nepotřebuje.

Mnoho lidí s rakovinou si musí zvyknout na novou situaci, kterou jim nemoc přinesla, a někteří neradi přijímají pomoc.

Pro mnoho pacientů s rakovinou je příjemné, že nemusí sami žádat o pomoc. Přijďte tedy s konkrétními návrhy, jak můžete a chcete pomoci. Například:

 • Ptejte se, zda pacient s rakovinou nepotřebuje něco ze supermarketu, když jdete nakupovat
 • Ptejte se, zda máte vzít jejich dítě na fotbal, když s sebou vezmete vlastní dítě
 • Prosím, dojeďte na vyšetření nebo ošetření
 • Prosím, připravte si další porce jídla do mrazáku
 • Prosím, posekejte trávník nebo vyvenčete psa
 • Pozvěte děti jednou za čas k sobě domů na den plný her
 • Příjemné čištění
 • Řekněte, abyste zalévali rostliny nebo se starali o dobytek, pokud musí být nemocný rakovinou hospitalizován

Návrhy na zahájení konverzace

Začít konverzaci může být obtížné, ale zkuste následující:

 • Je mi líto, že máte rakovinu
 • Poté, co jsem se dozvěděl, že jsi onemocněl, jsem na tebe hodně myslel
 • Jak se cítíte?

Pokud se člověk trpící rakovinou rozpláče nebo začne plakat, když se rozhovor stočí na nemoc, můžete říct: Vidím, že se vás to týká. Můžeme o tom mluvit, nebo byste raději mluvili o něčem jiném?

Pomáhají vytvářet přestávky v nemoci

Když máte rakovinu, může vám nemoc a léčba zabrat spoustu myšlenek. Někteří lidé s rakovinou mají dobrý pocit ze sdílení svých myšlenek, ale mohou se jich také natolik nasytit, že může být příjemné si od nich odpočinout.

Můžete pomoci tím, že se budete ptát a mluvit o jiných tématech, než je nemoc. Kromě toho můžete pro vytvoření přestávek a relaxace udělat následující kroky:

 • Vezměte pacienta s rakovinou na procházku do města, do kavárny, do kina nebo jinam
 • Společné sledování televize
 • Jděte na společnou procházku
 • Vyhřátí ve vířivce nebo masáž
 • Lav odpoledne
 • Jestliže je onkologický pacient upoután na lůžko, můžete nabídnout partnerovi onkologického pacienta, že si od něj na několik hodin odpočine a zůstane s ním doma

Jestliže jste požádáni, abyste udělali něco, co nechcete

Možná budete požádáni, abyste udělali něco, co nechcete. Můžete být například požádáni, abyste se zúčastnili schůzky nebo průzkumu, ale máte pocit, že to nezvládnete. Vždy je v pořádku odmítnout něco, co podle vás nezvládnete. Někdy je ale těžké říct ne.

Pokud chcete pomoci s jinými úkoly, můžete navrhnout, abyste místo toho, co nechcete dělat, dělali tento.

Jestliže si myslíte, že pacientovi s rakovinou dlužíte důvod, proč říci ne, je obvykle nejlepší říci, jak to je. Mnoho lidí s rakovinou to chápe.

Husk

 • Mnoho lidí s rakovinou potřebuje cítit, že s nimi soucítíte a že se dokážete přizpůsobit jejich pocitům
 • Nemůžete říct nic, co by nemoc odstranilo
 • Nemůžete říct nic, co by je zbavilo obav z nemoci

Život s rakovinou prsu

To, jak se cítíte během léčby rakoviny prsu a po ní, se velmi liší. Pokud jste podstoupila závažný chirurgický zákrok k odstranění prsu, možná se budete muset naučit žít se změněným tělem a tělesným obrazem. U mnoha lidí se mohou vyskytnout i nežádoucí účinky. Například někteří pacienti s rakovinou zažívají období extrémní únavy.

Sami můžete udělat hodně pro to, aby se vám během procesu dobře žilo. V Apulsu se zaměřujeme na cvičení a stravu pro zdravý život a cvičení a strava mají skutečně pozitivní vliv, pokud máte rakovinu.

Pohyb při rakovině

V současné době se zvyšuje povědomí o významu fyzické aktivity v souvislosti s přežitím a kvalitou života žen s rakovinou prsu.

Řada studií prokázala, že ženy s rakovinou prsu, které cvičí, pociťují méně únavy a deprese a mají vyšší kvalitu života než ženy, které necvičí. Řada studií rovněž prokázala příznivý vliv fyzické aktivity na přežití. Bylo u nich prokázáno nižší riziko recidivy a nižší riziko úmrtí na rakovinu prsu.

Pokud máte rakovinu, je pro vás dobré, abyste se hýbali a cvičili. Pokud jste před onemocněním necvičila, může se vám vyplatit začít cvičit i poté, co vám byla diagnostikována rakovina prsu. Po léčbě rakoviny vám cvičení pomůže znovu posílit tělo.

Po léčbě a operaci potřebují někteří lidé také rehabilitaci, protože mají fyzické problémy. To posoudí lékař a většinou to bude s fyzioterapeutem.

Školení může:

 • Mentální únava - i když podstupujete chemoterapii
 • Zvyšte svou kondici a svalovou sílu
 • Zlepšete svou pohodu
 • Dopřejte svému celkovému zdraví - srdci, krevnímu oběhu a krevnímu tlaku

Jak dosáhnout fyzické aktivity v každodenním životě

Pro začátek můžete cvičit, jak jen můžete a chcete. Samozřejmě byste měli vždy vnímat signály svého těla a reagovat na ně. Pokud máte pochybnosti, poraďte se se svým lékařem nebo personálem nemocnice o tom, jak moc můžete cvičit.

Stůjte, hrajte si, skákejte, tančete - využijte každou příležitost k aktivaci svého těla - ve společnosti apuls děláme vše pro to, abychom lidem umožnili žít aktivně. Jsme vždy připraveni pomoci a poradit v oblasti cvičebních pomůcek atd.

Cvičení není jen běhání po posilovně nebo 30 minut na rotopedu v obýváku. Pohyb a cvičení mohou být různé, pokud se vaše tělo hýbe a zrychluje se vám tepová frekvence, například když v práci jdete do schodů, myjete podlahu, venčíte psa nebo jen doma pracujete na zahradě.

Tipy, jak zařadit pohyb do každodenního života

 • Pokud jste na místě, kde musíte dlouho sedět, dělejte si mezi jednotlivými činnostmi přestávky, pokud možno stůjte a procházejte se
 • Používejte schody místo eskalátorů a výtahů
 • Zvykněte si používat toaletu, která je od vás nejdále (pokud je více možností)
 • Všechny domácí práce vyžadují pohyb, takže pokud to zvládnete, upřednostněte úkoly doma (vaření, úklid, praní, zahradničení atd.) 
 • Jděte nebo si vezměte raději kolo než auto, když jedete jen na krátký výlet 
 • Rande s lávovou kávou pod širým nebem. Začněte krátkou procházkou před kávou nebo si přineste kávu v termosce
 • Ponechte si pevnou dohodu o chůzi, např. se sousedem 
 • Používejte krokoměr. Pomůže vám sledovat, kolik kroků denně ujdete, a motivovat vás k další chůzi
 • Jděte na krátké procházky, pokud nemáte sílu na nic jiného

Potraviny při rakovině

Pokud můžete jíst jako obvykle a nezhubnete, pak je pro vás jako pro pacienta s rakovinou zdravé jídlo úplně stejné jako pro všechny ostatní.

Důležitým cílem zdravého stravování, ať už máte rakovinu, nebo ne, je udržet si normální hmotnost.

Nadváha zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a rakoviny. Podváha není dobrá ani při náročné léčbě rakoviny.

Pokud si potřebujete udržet normální hmotnost, můžete se řídit následujícími radami.

1. Jezte pestrou stravu

Jezením široké škály zeleniny, ovoce, obilovin, ryb a masa zajistíte svému tělu všechny potřebné živiny. Je mnohem lepší přijímat všechny potřebné živiny než jen velmi velké množství některých z nich.

2. Ztlumte maso

Dánská společnost pro rakovinu doporučuje konzumovat maximálně 500 gramů hovězího, telecího, jehněčího a vepřového masa (často označovaného jako červené maso) týdně. Konzumace červeného masa ve velkém množství zvyšuje riziko vzniku rakoviny - zejména rakoviny střev. Je to pravděpodobně způsobeno kombinací často vysokého obsahu nasycených tuků, karcinogenních látek v mase, jako jsou dusičnany, a tvorbou karcinogenních látek při smažení nebo grilování masa při vysoké teplotě.
Upozorňujeme, že pojem "červené maso" v tomto kontextu nemá nic společného s tím, jak dobře je maso propečené. Jedná se o obecné označení pro hovězí, telecí, jehněčí a vepřové maso. 500 gramů platí bez ohledu na to, zda je maso tepelně upravené, nebo ne.

Místo červeného masa můžete jíst ryby, mořské plody a drůbež, což jsou libové a na bílkoviny bohaté alternativy. Dobrým zdrojem bílkovin jsou také sušené fazole, cizrna a čočka.

3. Jezte celozrnné potraviny - například žito

Celá zrna mají protirakovinný účinek. Částečně proto, že vláknina obsažená v celých zrnech je prospěšná pro střevní systém a trávení. Částečně proto, že celozrnné výrobky jsou syté, a proto nám pomáhají udržovat normální hmotnost, což pomáhá předcházet rakovině.

Ačkoli slunečnicová semínka a lněná semínka dodávají chlebu hrubý vzhled, nejsou dobrým zdrojem celých zrn. Nemají vyšší obsah vlákniny, ale mají vyšší obsah tuku. Mají také vysoký obsah těžkého kovu kadmia, který se v těle hromadí. Slunečnicová a lněná semínka by se proto měla konzumovat pouze v omezeném množství. Proto se doporučuje zvolit žito.

4. Vybírejte zejména tekuté tuky

Zejména je vhodné přijímat nenasycené tuky zvané mononenasycené mastné kyseliny a omega-3 mastné kyseliny. Nacházejí se především v rostlinných olejích, jako je řepkový a olivový olej, a v rybách. Mandle a ořechy jsou také dobrým zdrojem zdravých tuků a vlákniny. Na druhou stranu je dobré omezit tuky z živočišných produktů, jako je maso a máslo, které obsahují velké množství nasycených mastných kyselin.

5. Jezte ovoce a zeleninu, zejména zelí a hrubou zeleninu

Jedení ovoce a zeleniny pomáhá předcházet obezitě, což je důležitou součástí stravy, která zabraňuje vzniku rakoviny. Ovoce a zelenina jsou zároveň dobrým zdrojem řady vitaminů a minerálních látek a jsou také bohaté na vlákninu a další zdraví prospěšné rostlinné látky.

Je dobré jíst různé druhy ovoce a zeleniny - zejména ty hrubé. Zejména u zelí a cibule byly prokázány příznivé účinky proti rakovině.

Zdá se, že zvláště dobrý účinek v boji proti rakovině mají také bobule a byliny.

Pokud nejste příznivci konzumace ovoce a zeleniny, oblíbené je také odšťavňování ovoce a zeleniny. Džusy často obsahují velké množství energie ve formě ovocných cukrů. Šťáva může být vhodná například při nevolnosti, ale nemůže nahradit jídlo, protože při odšťavňování ovoce a zeleniny nezískáte všechny živiny a vlákninu. Lepší alternativou by mohly být koktejly, kde se ovoce a zelenina rozmixují.

6. Zkontrolujte etiketu - vybírejte výrobky s malým počtem rozpoznatelných složek

Dnes jíme mnoho průmyslově vyráběných potravin s dlouhými etiketami. Ve výrobku nemusí být nutně nic nezdravého nebo karcinogenního, protože seznam složek je dlouhý. Úplné účinky všech povolených přídatných látek nebo mnoha různých směsí přídatných látek v potravinách však nejsou známy. Proto je dobrou bezpečnostní zásadou začít s výrobky, které neobsahují příliš mnoho složek a u kterých můžete rozpoznat suroviny uvedené v seznamu složek.

Dusičnany, dusitany a kouřová aromata, která se často přidávají do uzenin a uzených výrobků, jsou karcinogenní.

7. Ušetřete přidaný cukr a sůl

Neexistuje žádný jednoznačný důkaz o negativním vztahu mezi cukrem v potravinách a rakovinou. Obecně však platí, že pokud si chcete udržet normální váhu, doporučujeme přidaný cukr v potravinách omezit.

O soli v potravinách a rakovině toho zatím není mnoho známo, ale studie ukazují, že vysoký obsah soli v potravinách zvyšuje riziko rakoviny žaludku. Zvyšuje také riziko kardiovaskulárních onemocnění. Dánská společnost pro rakovinu proto doporučuje omezit přidanou sůl a vysoce slané potraviny, jako jsou uzeniny.

8. Pokud hodně zhubnete, platí jiná pravidla

Pokud v důsledku nemoci nebo léčby hodně zhubnete nebo máte velmi malou chuť k jídlu, je hlavním účelem vaší stravy zabránit hubnutí. Proto byste měli jíst jídlo, které obsahuje hodně energie, a to i v malých porcích.

To znamená, že dokud se vaše váha a chuť k jídlu nevrátí do normálu, neměli byste brát v úvahu výše uvedených sedm rad a raději myslet na konzumaci potravin s vysokým obsahem tuků a bílkovin. Místo toho omezte potraviny, které obvykle považujeme za zdravé - ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky - protože jsou velmi syté, ale mají nízkou energetickou hodnotu.

6 dobrých skupin surovin

 • Celozrnné obiloviny (všechny druhy a zejména žito)
 • Cibule (všechny druhy cibule, např. pažitka, červená cibule, česnek a jarní cibulka)
 • Zelenina (všechny druhy zelí, např. květák, špičaté zelí, červené zelí a brokolice)
 • Medvěd
 • Ryba a mořské plody
 • Koření a bylinky

Doufáme, že jste se o rakovině prsu dozvěděli více a že pokud někoho znáte nebo sami s rakovinou prsu bojujete, můžete využít některá témata a rady, které jsme zde v příspěvku uvedli.

Pokud byste chtěli pomoci s podporou, podívejte se na naši růžovou řadu zde. Pojďme se spojit, abychom překonali rakovinu a podpořili prsa.