Pokyny pro výživu - Tuk

Tuk se skládá z různých mastných kyselin a je pro tělo nezbytnou živinou, protože je důležitý jako zdroj energie i jako zásobárna energie. Příliš mnoho tuku v těle však mimo jiné zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Tuk je součástí struktury tělesných tkání a je nositelem některých vitaminů. Některé mastné kyseliny obsažené v tucích jsou pro život nezbytné a nelze je nahradit jinými. Proto je důležité si uvědomit, kolik tuku sníte a jaký druh tuku je v jídle obsažen.

Tuky mohou být rostlinné nebo živočišné. Rostlinné tuky jsou tekuté tuky pocházející z rostlinných částí, obvykle ze semen rostlin, zatímco živočišné tuky pocházejí ze zvířat.

Tuky se vyskytují jak v pevné, tak v tekuté formě.

  • Nasycené mastné kyseliny
  • Prostě nasycené mastné kyseliny
  • Polynenasycené mastné kyseliny

Kromě toho existují transmastné kyseliny.

Chemická forma mastných kyselin pomáhá určit jejich výživové vlastnosti a konzistenci, ať už jde o pevnou, nebo tekutou formu. Dobré pravidlo pro rozlišení je, že nasycené mastné kyseliny jsou tvrdší a rychleji tuhnou (např. máslo) než nenasycené mastné kyseliny (olivový olej), které jsou často při pokojové teplotě tekuté.

Následující tabulka uvádí několik vybraných zdrojů různých druhů tuků.

FEDTSYRER KILDER Nasycené tuky Máslo (také směsné výrobky, např. Kærgården), tuk na smažení, palmín, sádlo, slanina, uzeniny, dorty, pečivo, kokos, mléčná čokoláda, zmrzlina, maso a tučné mléčné výrobky, např. smetana ke šlehání, zakysaná smetana, plnotučné mléko, jogurt, sýry.  Nasycený Olivový olej, řepkový olej, avokádo, zelenina, olivy, ořechy, arašídy a olej Plné nasycení

Oleje: slunečnicový, lněný, kukuřičný, světlicový, z hroznových jader a sójový.

Cereální produkty, řepkové semínko, slunečnicový a palmový olej, avokádo, vlašské ořechy, zelenina, vejce, sója.

Mastné ryby, jako jsou: makrela, sleď, tuňák, losos, pstruh, sardinky atd.

Transfúzní tuk Dortíky, popcorn a různé druhy rychlého občerstvení.

Potřebujeme tuk - každý den.

Tuky jsou nezbytnou součástí naší stravy. Aby tělo mohlo fungovat, potřebuje energii, kterou získává ze stravy. Naučit se orientovat v džungli tuků vyžaduje úsilí. Cesta k pochopení významu tuků je plná paradoxů a vyžaduje, aby se člověk s tímto tématem seznámil, ale stojí za to se o to pokusit.

Nasycené tuky jsou typem tuků, které se doporučují konzumovat v největší míře. Vhodné zdroje mononenasycených tuků v potravinách najdete ve výše uvedené tabulce. Kromě toho, že tuk dodává tělu energii, plní v těle řadu životně důležitých funkcí. Dvě polynenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 jsou esenciální, což znamená, že si je tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme dodávat stravou.

Mastné kyseliny jsou důležité pro optimální fungování všech tělesných buněk, hormonů, mozku a nervového systému. Jsou také důležité pro vstřebávání a přenos vitaminů rozpustných v tucích: vitaminu A, D, E a K.

Tuk se nachází v živočišných i rostlinných produktech. Živočišné produkty obecně obsahují více nasycených tuků než rostlinné produkty. Doporučuje se, aby tuk představoval 25-40 f energie v celkové stravě a omezit zejména příjem nasycených tuků.

Nasycené tuky, které bychom měli omezit, se častěji a ve větším množství vyskytují v živočišných potravinách než v potravinách rostlinného původu. Mléčné výrobky, včetně másla a sýrů, mají obecně vysoký obsah tuku, zejména nasycených tuků. Doporučení ohledně toho, co a kolik mléčných výrobků bychom měli jíst, se proto vztahují i na vegetariány, kteří mléčné výrobky konzumují. Právě nasycené tuky jsou hříšné, mimo jiné proto, že zvyšují hladinu cholesterolu. Nenasycené tuky, zejména polynenasycené, naopak snižují hladinu cholesterolu. Hladinu cholesterolu, a tedy i riziko kardiovaskulárních onemocnění, neurčuje množství nasycených tuků, ale poměr nasycených a polynenasycených tuků.