Běhání vás činí chytřejšími

Nový výzkum ukazuje, že běhání vám může dát nové mozkové buňky a zvýšit inteligenci
Starý mýtus, že svalová hmota a inteligence spolu nesouvisí, je bezpochyby pravdou s obměnami. Výzkum souvislostí mezi tvorbou mozkových buněk a cvičením stále pokračuje, například v souvislosti s prevencí demence a kardiovaskulárních onemocnění. A nyní je zde více argumentů, proč je například běhání tak dobré. 

Nový výzkum ukazuje, že aerobní aktivita, jako je běh, způsobuje prudké zvýšení pohybu krve v mozku, což může pomoci při tvorbě nových mozkových buněk (neurogeneze). Existují důkazy, které naznačují souvislost mezi fyzickou aktivitou a schopností zapamatovat si. Při testech na potkanech i mužích bylo prokázáno, že běh a další formy aerobního cvičení přispívají k tvorbě nových mozkových buněk v částech mozku souvisejících s pamětí a myšlením. Takže další pádný argument pro naskočení do běžeckých bot. Vzhledem k tomu, že silový trénink nezpůsobuje stejné zvýšení pohybu krve, jen málo výzkumníků se domnívalo, že by silový trénink mohl mít stejný účinek. Nové studie však ukazují něco jiného.

Chytře běhejte
Není snadné srovnávat lidi se zvířaty, ale vědci z Universidad Federal De São Paulo v Brazílii prováděli pokusy s potkany, aby zjistili, jak zvýšená svalová hmota ovlivňuje mozek potkanů. Na výročním zasedání Společnosti pro neurovědy proto vědci představili experiment se skupinami potkanů, z nichž jedna skupina dostala na ocas závaží navíc a poté musela pětkrát týdně šplhat nahoru a dolů po žebříku, druhá skupina potkanů běhala na běžících pásech, zatímco poslední skupina potkanů nebyla vystavena žádné fyzické námaze. Po osmi týdnech měly běhající krysy mnohem vyšší hladinu BDNF (Brain Derived Neutropic Factor) - růstového faktoru, o němž se předpokládá, že podporuje tvorbu nových buněk - než sedavé krysy. Totéž platilo pro krysy, které měly na ocase připevněné závaží. Ukázalo se, že fyzicky aktivní potkani, ať už tahali závaží, nebo běhali, dosahovali lepších výsledků v testech paměti a učení než potkani, kteří fyzickou zátěž neměli. Předpokládáme, že to platí i pro lidi, běh a silový trénink nám umožňují lépe si pamatovat a učit se. Takže celkově vzato musíme začít hodně běhat a posilovat.