Analýza a sledování - změna pro váš trénink

Zejména muži mají tendenci přisuzovat si příliš velké zásluhy. Často si myslí, že vypadají lépe, než ve skutečnosti vypadají. Možná nejčastěji a nejškodlivěji si mohou myslet, že jsou zdatnější a zdravější, než ve skutečnosti jsou.

Krása analytiky a sledování spočívá v její upřímnosti. Díky blikajícím světýlkům a číslům můžete získat přehled o srdečním tepu, krevním tlaku, podílu tuku, svalové hmoty atd., což jsou všechno důležité faktory pro optimalizaci vaší kondice a zdraví.

Myslíte si, že jste v dobré kondici? Klidová tepová frekvence vám může napovědět. Pokud můžete sledovat svou klidovou tepovou frekvenci v průběhu času, můžete to zjistit. Pro dospělé je typické 50-90 tepů za minutu, ale je to velmi jednoduché, čím nižší číslo, tím jste zdravější a zdatnější.

Analýza těla

Příliš mnoho lidí používá koupelnovou váhu a počet kilogramů jako ukazatel toho, jak jsme zdraví. Pokud chcete zjistit, jak jste skutečně zdraví, musíte se podívat na mnohem víc než jen na svou váhu.

I když máte ploché břicho, může snadno zakrýt tuk mezi vnitřními orgány. Vaše zažívací potíže mohou být způsobeny příliš malým množstvím tekutin a různé diety mohou narušit váš metabolismus. To vše má negativní vliv na vaše tělo, i když váš BMI vypadá dobře.

Tělesná analýza může odhalit skutečné složení vašeho těla a to, zda je v nejlepším stavu pro optimální fungování.

Zde se dozvíte, které parametry jsou pro vaše zdraví klíčové.

Mavefat

Většina z nás nemá ráda jeden nebo dva špeky na břiše, ale odborníky na zdraví neznepokojuje viditelný tuk na břiše, ale tuk, který se skrývá mezi střevy.

Tuk mezi střevy je důležitým faktorem pro vaše zdraví. Proto se v posledních letech začali odborníci a lékaři mnohem více zaměřovat na umístění tuku na těle než na jeho množství. Proto se na trhu stále častěji objevují váhy na měření složení těla.
Když se tuk hromadí v břišní dutině mezi vnitřnostmi a kolem orgánů, je to důsledek nezdravého a neaktivního životního stylu a tato tuková tkáň je pro vaše zdraví velmi nebezpečná.

Tuk vylučuje velké množství škodlivých signálních látek, které proudí velkými cévami v břišní dutině a po celém organismu. Zde vedou ke zvýšenému riziku inzulínové rezistence, která je předstupněm cukrovky a řady dalších zdravotních hrozeb.

Knogler

Většina lidí si to neuvědomuje, ale vaše kosti jsou ve skutečnosti živou součástí vašeho organismu, která každý den udržuje vaši kostru v kondici, ale tato obnova závisí především na tom, jak cvičíte a jak se stravujete. Od 30. roku života dochází k postupnému úbytku kostní hmoty, ale sami můžete udělat mnoho pro to, abyste si kosti udrželi a zajistili si tak, že vás vaše kostra unese po celý život. Aktivní životní styl, stabilní váha a strava bohatá na vápník a vitamin D vám mohou pomoci vyhnout se osteoporóze po menopauze.

Tuk a svaly

Svaly váží více než tuk, a proto můžete mít vysoký BMI, i když máte relativně nízký podíl tuku.

Existuje mnoho dobrých důvodů, proč budovat svalovou hmotu. Dostatečná svalová hmota a síla jsou nezbytným předpokladem pro to, abyste zůstali pohybliví i ve vyšším věku, a čím více svalové hmoty, tím vyšší je rychlost metabolismu. Proto byste měli myslet na budování zdravé svalové hmoty, abyste měli z čeho čerpat. Silový trénink a strava s vysokým obsahem bílkovin vám pomohou zvýšit svalovou hmotu.

Vysokorychlostní spalování

Zvýšení svalové hmoty je také důležitým faktorem pro zvýšení klidové rychlosti metabolismu. Přestože klidová rychlost metabolismu závisí na věku i genetice, je možné ji zvýšit cvičením svalů.

Silový trénink je nejlepší způsob, jak procvičit svaly a zvýšit tak klidovou rychlost metabolismu, ale počítá se každé cvičení, takže svaly můžete posilovat i chůzí do schodů, jízdou na kole nebo úklidem hlavy. Čím více jsou vaše svaly zapojeny, tím vyšší je klidová rychlost metabolismu, a kdo by nechtěl spalovat kalorie vleže při sledování televize?

Tekutina

Cca. 60 f vaší hmotnosti tvoří voda, jejímž hlavním úkolem je transport živin do buněk a odpadních produktů z buněk, ale voda je také potřebná k promazávání kloubů, trávení potravy a regulaci tělesné teploty.

Každý den vaše tělo ztratí dva až tři litry vody, a pokud jste velmi aktivní, můžete ztratit půl nebo celý litr potu za hodinu. Pokud nedoplníte zásoby vody, hrozí vám bolesti hlavy, zácpa a křeče. Ztráta pouhého jednoho litru totiž stačí ke snížení výkonu při cvičení.

Sledování pulsu

Srdce je nejdůležitější sval v těle. Funguje jako jakýsi barometr pro zbytek vašeho těla, který vám říká, jak tvrdě trénujete, jak rychle spotřebováváte energii, zda máte málo tekutin nebo zda jste snědli jídlo, které nesnášíte, a dokonce i to, zda jste psychicky v nerovnováze.

Všechny tyto fyziologické proměnné dávají dohromady číslo, které vám právě teď řekne, jak se vaše tělo cítí.

Puls se u různých lidí velmi liší. Sportovci mohou mít klidovou tepovou frekvenci až 30 tepů za minutu a netrénovaní lidé mohou mít klidovou tepovou frekvenci 100 tepů za minutu. Ženy mají relativně menší srdce než muži, což znamená, že jejich srdce při stejné práci nebo odpočinku bije v průměru o 5-7 tepů za minutu více než srdce mužů.

Poslouchání tepové frekvence vám poskytne vynikající zpětnou vazbu o tom, jak jste zdraví, jak jste fit a jak efektivní je váš trénink.

4 dobré důvody, proč používat monitor srdečního tepu

#1 Víte, jak jste ve skutečnosti zdraví 

Kromě přesného měření klidové tepové frekvence, která je dobrým ukazatelem celkové kardiovaskulární kondice, můžete díky nepřetržitému sledování tepové frekvence také zjistit, v jaké zóně tepové frekvence pracujete, jak dlouho ji dokážete udržet a za jak dlouho se tepová frekvence po cvičení vrátí do normálu.

Pokud trénujete na konkrétní cíl nebo výzvu pomocí sledování tepové frekvence během cvičení, můžete měřit a sledovat zlepšení v průběhu času. Například jak dlouho můžete pracovat v zóně maximální tepové frekvence, než se zhroutíte (85krát vyšší než maximální tepová frekvence), a jak rychle se musíte pohybovat, než dosáhnete této maximální zóny - to je jen několik užitečných údajů.

#2 Budete chtít pracovat tvrději

Když přesně vidíte, jak tvrdě trénujete zápěstí, nemáte žádnou výmluvu. Možná si myslíte, že vynakládáte velké úsilí, ale jen málo lidí ví, co tvrdá práce skutečně znamená. Zkrátka to bolí. Hodně bolesti.

Proporce, jako je rychlost a síla, mohou být ovlivněny vnějšími faktory, například počasím, ale tepová frekvence je vždy konzistentní. Když tedy můžete porovnat data z dobré relace s průměrem, není kam se schovat. Záleží jen na vás, a pokud se dokážete každý týden déle a déle tlačit do špičkové zóny, dosáhnete rychlejších pokroků než při stovkách hodin na běžícím pásu.

#3 Správně měříte svá zlepšení

Data nelžou. Pokud na několik týdnů vypnete hodiny, budete se cpát nezdravým jídlem a pořádat večírky, pravděpodobně se to projeví na vaší klidové tepové frekvenci. Když uvidíte, jak se tato čísla zvyšují, může to být motivace, kterou potřebujete, abyste se vrátili do posilovny. Trénujte čtyřikrát týdně a tvrdě a brzy uvidíte, že se vaše čísla vyvíjejí správným směrem. Připravte se na to, že si k číslům a grafům vytvoříte vztah lásky a nenávisti.

#4 Najděte si své tempo

Zdokonalování sportovce je především o rozmanitosti. Měli byste míchat tepové zóny stejně jako vzdálenosti, tréninkové metody (běh, veslování, jízda na kole) a rychlost. Málokdo dokáže přesně odhadnout, jak moc jeho tělo při běhu pracuje. Snímač srdečního tepu vám umožní zaměřit se na konkrétní zóny srdečního tepu, pracovat s nimi, a když budete chtít, přitlačit na pilu.

Pokud tedy trénujete například na rychlý desetikilometrový běh nebo půlmaraton, můžete kombinovat tréninkový plán a intenzitu tepové frekvence, abyste zvýšili své závodní tempo a zároveň zůstali v zóně tepové frekvence, o které víte, že ji dokážete dlouhodobě udržet.