Zvýšíte-li příjem ovoce a zeleniny z 300 g na 600 g denně, snížíte riziko kardiovaskulárních onemocnění o 30 %. Je tedy dobrý důvod dodržovat doporučení Národní rady pro zdraví, která doporučuje 6 kusů ovoce a zeleniny denně.
Ovoce a zeleninu nelze nahradit vitaminovými tabletami, protože v ovoci a zelenině je více než 5000 různých látek. Tyto látky přispívají k vašemu zdraví, avšak jejich přesný účinek není znám.
Obsah vitamínů a minerálů se liší ovoce od ovoce a zelenina od zeleniny. Obsah vitaminu C je obecně velmi vysoký, ale ovoce a zelenina jsou také dobrým zdrojem vitaminu B6, betakarotenu, vitaminu E, kyseliny listové, hořčíku, železa a draslíku. Je proto důležité měnit výběr ovoce a zeleniny.
Pro dosažení denní dávky 600 g ovoce a zeleniny je vhodné jíst ovoce a zeleninu ke třem hlavním jídlům (snídani, obědu a večeři).
Mnoho druhů zeleniny je dobrým zdrojem vlákniny. Vláknina je nestravitelná, a proto se v těle nevstřebává. Strava s vysokým obsahem vlákniny nám dodává pocit sytosti na delší dobu. Zeleninu dělíme na jemnou a hrubou, přičemž hrubá zelenina má nejvyšší obsah vlákniny.
Pěstovaná zelenina: (s vysokým obsahem vlákniny)
Drobná zelenina: (s nízkým obsahem vlákniny)
Pokud chcete držet nízkokalorickou dietu, protože chcete zhubnout, můžete se vyhnout zelenině, která obsahuje velké množství nenasycených tuků. Na druhou stranu, pokud nechcete zhubnout, není důvod volit tuto zeleninu místo nízkotučné a nízkokalorické zeleniny.
Zelenina s vysokým obsahem nenasycených tuků: (včetně)
Zelenina s nízkým obsahem tuku a kalorií:
Zdroj/Inspirace: Pravda o zdraví od profesorky Bente Klarlund Pedersen.
www.altomkost.dk