6 návyků, které poškozují vaše zdraví

6 návyků, které poškozují vaše zdraví

Každý podzim se rádi necháte očkovat proti chřipce, denně si berete multivitamínové pilulky a pokaždé, když se blíží začátek běhu, se posilníte čajem s citronem. Pokud si však myslíte, že to samo o sobě stačí k tomu, abyste byli zdraví, mýlíte se.
Zdraví totiž není jen o zdravém stravování, pohybu a horkém heřmánkovém čaji. Vaše duševní pohoda, vaše návyky a především vaše myšlenkové návyky mají stejný vliv na to, jak účinně funguje váš imunitní systém. Zde je 6 návyků, které mohou sabotovat váš imunitní systém.

Váš imunitní systém je složitá síť sleziny (žlázy, ve které se tvoří bílé krvinky), lymfy, bílých krvinek a protilátek, která vás chrání před bakteriemi, viry a infekcemi a zároveň pomáhá tělu bojovat s nemocemi.
Když je váš systém "oslabený", jste nejen náchylnější k nemocem, ale také je hůře překonáváte, jakmile se vás zmocní. Proto je důležité vypořádat se se špatnými návyky a negativními emocemi, protože mohou přispět k narušení vašeho imunitního systému. Prvním krokem je uvědomit si škodlivé návyky, které máte.

Tady je 6 nejčastějších zlozvyků a několik dobrých rad, jak je napravit, abyste zůstali zdraví po celý rok.

1. Nøl: Na Carletonově univerzitě v kanadské Ottawě bylo zjištěno, že lidé, kteří mají tendenci denně odkládat úkoly, odkládají také lékařské ošetření, a proto mají horší zdravotní stav než lidé, kteří úkoly neodkládají.
Čím dříve se se zdravotním problémem - ať už je vážný, nebo ne - vypořádáte, tím dříve se uzdravíte. Odkládáním nebo úplným ignorováním léčby, jak to často dělají zdravotní sestry, pouze prodlužujete dobu nemoci a můžete dále oslabit svůj imunitní systém, čímž se stáváte ještě náchylnější k novým infekcím.

Řešení: Uzly mají tendenci vyhýbat se úkolům, které se zdají být nezvládnutelné. Jejich cílem je tedy obejít stresový faktor, který představuje nutnost řešit určitý problém tady a teď. Abyste své úkoly zvládli lépe, přesuňte svou pozornost z orientace na výsledky na to, jak tuto výzvu implementovat do svého programu. Nebo jinak. Například místo toho, abyste si říkali: "Ale ne, nemám čas být nemocný, protože musím být příští týden ve skvělé formě na maraton," měli byste se soustředit mnohem jednodušeji a myslet jen na jeden krok dopředu.

2. Příliš nízkokalorická strava: Pokud je strava velmi nízkokalorická, vaše tělo nedostává potřebnou výživu. Bez správných živin se zhoršuje funkce buněk, což ohrožuje imunitní systém.
Nedostatek některých vitaminů, zejména skupiny B, může navíc v některých případech vést k depresivním příznakům, které mohou nakonec vést k srdečním i jiným fyzickým potížím.

Řešení: V první řadě byste měli mít realistický pohled na své tělo a hubnutí. Příliš mnoho lidí, zejména žen, se snaží být o 5 až 10 kilo hubenější, než je pro ně přirozené. Chtějí být třikrát štíhlejší, než mohou být. A to obvykle na úkor svého zdraví. Ať už se snažíte zhubnout, nebo ne, snažte se jíst vyvážená jídla a svačiny, které vám dodají dostatek kalorií na celý den. Nezapomeňte, že je možné shodit těch pět kilo navíc a zároveň dodat tělu potřebnou energii a živiny.
Pro více informací si přečtěte náš článek o vitaminu D a o tom, proč je tak důležité získávat tento vitamin stravou.

3. Chronický stres: Stres není příliš prospěšný, ale trocha stresu může skutečně zlepšit imunitní funkce. Je to proto, že když vaše tělo cítí stres, zvyšuje množství protilátek, jako je imunoglibulin, což jsou bílkoviny, které bojují proti bakteriím a virům. Naopak chronický stres přetěžuje bojovou kapacitu organismu a způsobuje naopak pokles protilátek, což oslabuje odolnost vůči infekcím. Již po třech dnech extrémního stresu se totiž zvyšuje riziko zhoršení paměti, nepravidelné menstruace, osteoporózy a cukrovky.

Řešení: Je velký rozdíl mezi tím, jak různí lidé reagují na stres a kdy stres prožívají. To, co pro někoho představuje nepřekonatelnou zátěž, pro jiného nemusí být nic. Pokud se cítíte přepracovaní, vyčerpaní nebo vyčerpaní, jste pravděpodobně příliš vystresovaní na to, aby to vašemu tělu prospělo.
Náhlé vzplanutí chronických onemocnění, jako je lupénka nebo astma, může také souviset se stresem. Pak byste měli urychleně zjistit, co je pro vás důležité, a provést ve svém životě potřebné změny, abyste se zbavili faktorů, které vás stresují. Může to být cokoli od problémů v práci, špatného vztahu nebo příliš mnoha povinností a starostí.

4. Spánková deprivace: Ve spánku se imunitní systém dobíjí a opravuje - stejně jako ostatní části těla. Když vynecháte spánek, neprojeví se to jen tmavými kruhy a váčky pod očima. Své tělo také připravujete o životně důležitý proces obnovy. Studie provedená v roce 2003 v časopise Psychosomatic Medicine zjistila, že lidé, kteří po očkování proti hepatitidě A vynechali jednu noc spánek, vytvořili méně protilátek než ti, kteří šli spát v obvyklou dobu a den po očkování byli odpočatí.

Řešení: zpravidla se snažte spát přibližně osm hodin denně. Někteří lidé potřebují o něco více, jiní o něco méně. Experimentujte, dokud nezjistíte, jaké jsou vaše osobní spánkové potřeby. To znamená, že se během dne cítíte odpočatí a svěží. Abyste si trochu ulehčili spánek, je dobré po obědě nepít nápoje s kofeinem a zhruba čtyři hodiny před spaním se vyhnout alkoholu. Obojí vám může ztížit usínání a ovlivnit kvalitu vašeho spánku.
Pokud již máte dostatek spánku, ale přesto se během dne cítíte unavení a neklidní, možná by bylo dobré poradit se s lékařem a zjistit, zda netrpíte nějakou nemocí nebo poruchou, která vám ztěžuje noční spánek. Může se jednat o spánkovou apnoi, kdy je dýchání během spánku velmi nepravidelné, chrápání nebo noční křeče v lýtkách.

5.Přetrénování:  Bylo prokázáno, že 45 minut cvičení denně zlepšuje aktivitu bílých krvinek. Pokud však cvičíte příliš mnoho a příliš tvrdě den co den, aniž byste dali svému tělu šanci zotavit se z náročného tréninku, má to přesně opačný účinek. Vaše tělo začne vnímat náročný trénink jako stres, což způsobí pokles hladiny imunoglobulinů.
Pokud intenzivně cvičíte déle než 90 minut v kuse, funkce vašeho imunitního systému začnou selhávat. Než se váš imunitní systém vrátí do normálu, může to trvat až tři dny. To může být jedním z důvodů, proč jsou maratonští běžci po závodě často nemocní.
Kromě toho může období náročného a dlouhodobého cvičení vyčerpat vaše tělo z vitamínů, což může také způsobit onemocnění.

Řešení: Pokud chcete trénovat tvrdě a intenzivně, zkraťte dobu tréninku na méně než hodinu a půl. A pokud se o víkendu rádi věnujete tréninku o něco déle, dbejte na to, aby vaše tréninky zahrnovaly aktivity s nízkou intenzitou, jako je jóga, pilates nebo lehké plavání.

6. Chovat zášť: Studie publikovaná v časopise Psychological Science ukázala, že lidé, kteří chovají zášť vůči jiným lidem, kteří jim ublížili, mají častěji vysoký krevní tlak, zvýšenou srdeční frekvenci a negativní emoce. To jsou některé z klasických příznaků stresu, který, jak již bylo zmíněno, má negativní vliv na imunitní systém.

Řešení: odpouštět, odpouštět a odpouštět. To nejlepší, co můžete udělat pro sebe a pravděpodobně i pro osobu, která vám ublížila, je odpustit jí. Studie provedená na Hope College zjistila, že účastníci, kteří dokázali odpustit, byli klidnější, cítili se pozitivněji a lépe se ovládali. Odpouštět znamená být schopen vzpomenout si na událost, aniž bychom si vybavovali naštvané nebo zraněné pocity. Ale aniž byste nutně zapomněli, co vás rozzlobilo nebo rozrušilo. Nejde tedy jen o to tolerovat nebo omlouvat chování druhé osoby, ale upřímně si přiznat, že vás to bolí. A pak se ve vlastním zájmu zbavte hořkosti a zášti, které se ve vás nahromadily.

Přečtěte si také náš článek o výzkumech, které ukazují působivý přínos cvičení a vitaminu D pro vaše zdraví.