5 tipů pro rychlou rehabilitaci po zranění

Napsal Jones z InnerGym

 

Máte nehodu - zranění, bolavé zápěstí, špatné koleno nebo něco jiného.

Jaký je nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat?

Podal jsem svůj pohled na věc s těmito 5 tipy, které najdete níže.

1. Jděte ke svému lékaři

Stará rada stále platí.

Ačkoli váš praktický lékař nemusí být odborníkem na úrazy a rehabilitaci, může vás odkázat na specialistu, který jím je. Zde vás mohou řádně vyšetřit a posoudit, co by mohlo být špatně.

To vám může být velkým pomocníkem, až budete později potřebovat radu fyzioterapeuta, osteopata apod. Znají odborný jazyk, a proto mohou mnohem lépe pomoci, když už se jim věnuje odborník.

2. Vyhledejte odborné ošetření

Po návštěvě praktického lékaře, doporučení ke specialistovi a možná i vyšetření oblasti je čas vyhledat odborné ošetření.

Tady bych nejlépe tipoval buď fyzioterapeuta, nebo osteopata. Osteopat je fyzioterapeut, chiropraktik nebo lékař, který je vyškolen po dobu 4-5 let. Mají tedy velké znalosti a zkušenosti, a proto jsou nejčastěji doporučováni.

Existuje však také mnoho dobrých fyzioterapeutů. Vyberte si někoho, koho vám doporučil někdo, koho znáte, kdo u něj byl a kdo je s jeho léčbou spokojený. Tím zajistíte nejlepší možný zážitek.

3. Začněte s rehabilitací

Nejdůležitější a zdaleka nejvíce podceňovaná položka na tomto seznamu.

Není třeba se zraněními pokračovat déle, než je nutné. Zjistil jsem však, že mnozí z nich to dělají kvůli nedostatečné rehabilitaci.

Ačkoli se tělo v zásadě může samo uzdravovat, zdaleka tomu tak není vždy. Každopádně nějaký pořádný trénink vedle sebe tento proces velmi urychlí.

Rehabilitace zároveň pomůže snížit riziko budoucích zranění.

Začněte cvičením, které vám doporučí terapeut. Poté je jednoznačně vhodnější silový trénink, například s Kettlebelly, přizpůsobený individuální úrovni a síle.

Vyhledávání znalostí a cvičení na webu může být také jasnou distribucí. V žádném případě nemůže nahradit odborné vedení v reálném životě. Může však poskytnout lepší pochopení a více inspirace pro školení v budoucnu.

4. Podívejte se na svůj životní styl

Účinnost rehabilitace pak dále závisí na životním stylu člověka. Kvalitní, zdravá a pestrá strava, 7-8 hodin spánku každou noc, aktivní životní styl a nízká hladina stresu - to vše přispívá k efektivnější rehabilitaci.

Zejména spánek a hladina stresu jsou velmi důležité pro dobu hojení organismu a často se na ně zapomíná.

Má však také zásadní význam pro zdravé a silné tělo.

Často se zapomíná, že celé tělo je vzájemně propojené a každá jeho část ovlivňuje ostatní. Nemůžete se soustředit jen na stravu a tvrdit, že vše bude fungovat, pokud jste ve stresu, v noci nespíte a vůbec se nehýbete.

Aby vše fungovalo, musí se to spojit dohromady.

5. Předcházejte budoucím zraněním

Když rehabilitace skutečně funguje, tělo už nebolí a je opět plně pohyblivé, může být lákavé přestat znovu cvičit.

Jedná se o důležitý zlomový bod: právě soustavný silový trénink a zdravý životní styl výrazně sníží riziko zranění v budoucnu.

Proč tedy nečekat s tréninkem, až dojde ke zranění, a nesnažit se snížit riziko předem?

Najděte si kamaráda nebo člena rodiny, se kterým začnete trénovat, najměte si osobního trenéra nebo si kupte nějaké cvičební pomůcky a začněte s domácím tréninkem. Možností je mnoho - jde jen o to začít a pak postupovat dál.

Zařaďte tedy silový trénink do svého každodenního života a nejenže budete mít mnohem větší pocit úspěchu, ale také mnohem menší pravděpodobnost, že v budoucnu utrpíte zranění.

 

Dobrý trénink!