10 tréninkových tipů pro optimalizaci tréninku

Chcete svůj čas při tréninku využít co nejlépe?

Jste typ, který hodně cvičí, ale nemá pocit, že dosahuje požadovaných výsledků? A myslíte si, že školení je někdy ztrátou času?
 

Možná je to proto, že při cvičení prostě nevyužíváte svůj čas naplno. Správnými strategiemi můžete optimalizovat výsledky tréninku.

Ujasněme si to: Žijeme v době, kdy je samotný pojem času jedním z našich nejcennějších statků. Stále více lidí si myslí, že na cvičení nemají čas, ačkoli na cvičení by měl být čas vždy. Když si tedy uděláte čas na cvičení, je důležité, abyste ze svého úsilí vytěžili co nejvíce. Zde jsou některé z nástrah, kterým je třeba se při cvičení vyhnout.

1.      Lehké váhy a hodně opakování
Pokud je vaším cílem při tréninku budování svalové hmoty a optimální svalové síly, pak musíte přemýšlet o tom, kolik opakování při silovém tréninku děláte. S činkami o váze několika kilogramů se 30-40 opakováními daleko nedostanete. Místo toho trénujte s těžšími váhami a provádějte méně opakování. Nezapomeňte, že při silovém tréninku se dostanete dál, pokud budete cítit, že trénujete. Chcete cítit pálení ve svalech.

2.     Špatné plánování
Musíte se vyhnout dlouhým lhostejným tréninkům. Při cvičení buďte efektivní, abyste svůj čas využili co nejlépe. Před zahájením tréninku byste si měli naplánovat, jaká cvičení chcete provádět. Také si předem naplánujte, jaký druh kardio tréninku budete chtít provádět.

3.     Přilnutí k rutině
Vaše svaly si zvyknou na prováděné cviky. Pokud tedy budete den co den provádět stejné cviky se stejným počtem opakování, časem se již nezesílí. Pokud vždy používáte běžecký pás, můžete místo toho jezdit na kole nebo si jít zaběhat. Ujistěte se, že jste se tohoto návyku zbavili, protože tak dosáhnete lepších výsledků.

4.      Příliš mnoho přestávek
Klasickou chybou, kterou mnozí dělají, když se ocitnou v posilovně, je, že stroje používají jako "křesla". Jednou věcí je, že se tím prodlužuje doba čekání pro ostatní, druhou věcí je, že to není prospěšné pro vaše vlastní cvičení. Mezi jednotlivými tréninky byste neměli odpočívat déle než 30 až 90 sekund. Pokud je stroj, který se chystáte použít, obsazený, můžete využít čas tím, že si uděláte pár kliků.

5.     Příliš společenský
Je dobré mít tréninkového partnera. V neposlední řadě proto, že vám dodá motivaci začít s tréninkem. Dbejte však na to, abyste se během celého tréninku nevykecávali. To odvádí pozornost od cvičení a snižuje jeho účinnost. Během rozcvičky a protahování je dobré si povídat. Při cvičení se však soustřeďte na své cviky.   

6.      Forkertova tréninková metoda
Můžete tvrdě trénovat. Pokud však netrénujete správně, tvrdá práce vám nepřinese optimální výsledky. Při nesprávném provádění cviků navíc hrozí riziko zranění. Pokud máte pochybnosti o tom, zda trénujete správně, můžete se na nás kdykoli obrátit a poradit se o svém tréninku.

7.      Čtení nebo sledování televize
Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, musíte cvičení věnovat tu nejlepší pozornost. Je skvělé číst si časopisy a sledovat televizi. Pokud se však rozhodnete dělat tyto věci během cvičení, riskujete, že se vám trénink na podlaze nepovede. Proto se tréninku věnujte naplno.

8.     Izolovaný svalový trénink
Provádíte-li samostatné cviky pro každou svalovou skupinu, zbývá na každý cvik velmi málo času. Můžete tak optimalizovat svůj čas tím, že v jednom cviku procvičíte více svalů. Cviky, jako jsou kliky, dřepy a mrtvé tahy, jsou skvělé, pokud chcete procvičit několik svalů v jednom cviku.

9.     Výměna oblečení
Výměna oblečení v posilovně může trvat dlouho. Částečně musíte najít skříňku a částečně můžete strávit zbytečný čas v "převlékací zóně". Proto můžete svůj čas nejlépe využít tím, že se vyzpovídáte doma. Tímto způsobem snadno ušetříte 10 až 15 minut, které můžete věnovat tréninku.

10.   Měkký trénink
Je ideální, pokud se snažíte vtěsnat trénink, když je na něj "místo". Situace je však taková, že mnoho lidí častěji vynechává tréninky nebo je zkracuje, pokud cvičí pozdě v noci. Může to být proto, že vás volá pohovka nebo že vás táhne rodina a přátelé. Nebo prostě proto, že si večer zasloužíte odpočinek. Místo toho zkuste cvičit ráno před odchodem do práce. Velký přínos pro vás bude mít také energie, kterou vám cvičení dodá.