10 tipů, jak získat silné tělo a mysl

Chcete mít silné tělo i mysl a být vyrovnanější?

Každý ví, že pravidelné cvičení je zdravé pro tělo, ale cvičení je také účinný způsob, jak zlepšit duševní zdraví. Pravidelné cvičení může mít například velký vliv na depresi a úzkost. Cvičení také snižuje stres, zlepšuje paměť, pomáhá k lepšímu spánku a obecně je dobré pro dobrou náladu. 

Ale školení nemusí být nutně odpovědí na všechno. 

Tipy pro vyvážené tělo

Tady je několik jednoduchých tipů, jak získat větší rovnováhu a zároveň posílit své tělo a mysl. 

Spát, spát, spát!

Dostatek spánku - to je důležité. Spěte 7-9 hodin. Během spánku se vaše tělo zotavuje a obnovuje nové buňky a svaly, které byly odbourány po náročném tréninku i během dne. Nikdy nepodceňujte potřebu odpočinku svého těla. Nedostatek spánku také zvyšuje chuť k jídlu a vede ke špatnému trávení, menšímu množství energie a nedostatku energie. 

Jíst ovoce

Ovoce chutná skvěle a je plné vitamínů a vlákniny, ale snažte se jíst jen dva kousky denně. Ovoce má poměrně vysoký obsah ovocných cukrů. Pokud je pro vás obtížné omezit ovoce, zkuste ho nahradit oblíbenou zeleninou. 

Vypnutí stresu

Když jste ve stresu, vaše tělo přejde do režimu přežití a myslí si, že musí utéct nebo bojovat. Proto se tuk využívá jako zdroj energie a tuk kolem břicha se uvolňuje snadněji než jinde na těle. Když jste dlouhodobě ve stresu, vaše tělo se snaží nahromadit co nejvíce tuku kolem břicha.

Pokud se cítíte ve stresu, zkuste zjistit, co vás stresuje, a snažte se stresu zbavit. Místo každodenního cvičení můžete také cvičit jógu nebo meditovat.

Vyhněte se emočnímu přejídání

Mnozí lidé jedí s emocemi, zejména mezi jídly. I na to by měl být určitě prostor! Je v pořádku, když si v kanceláři občas dáte kousek dortu, ale musíte si uvědomit, proč to děláte, a nejíst proto, že jste smutní, vystresovaní, unavení nebo máte špatný den. Pokud potřebujete svačinu, ujistěte se, že jde o zdravé alternativy, jako je loupaná mrkev, ořechy atd.

Postavte se skutečnému problému čelem, místo abyste ho otupovali jídlem.

Zvýšit sílu a rychlost 

Nejlepším způsobem, jak dosáhnout silného a pevného jádra, je cvičit s volnými váhami. Zde se nevyhnete napínání břišních svalů, i když to nejsou svaly, na které je cvik bezprostředně zaměřen.

Intervalový trénink je také ideální - stačí několikrát týdně.

Jde o to, abyste trénovali soustředěně a tvrdě několikrát týdně, a ne nesoustředěně a každý den. 

Nebojte se tlustých 

Možná to bude znít divně, ale tuk je pro vaše tělo prospěšný, protože mimo jiné zlepšuje trávení, zvyšuje stabilitu cukru v krvi a podporuje spalování tuků. Dbejte proto na to, abyste při každém jídle přijímali nenasycené tuky, například z ryb, ořechů, oleje a vajec. Samozřejmě nemusíte jíst velké množství tuků, jen si uvědomte, že musí být součástí vyvážené stravy. 

Zpevněte břišní oblast a jádro těla

Zapomeňte na tradiční a nudné břišní shyby. Dělejte prkno, je to nejlepší cvik pro vaše jádro. Při prkně zpevníte střed těla, čímž si zpevníte břicho a zároveň zapojíte mnoho dalších svalových skupin. Zlepšíte si také držení těla.

Deska: lehněte si na břicho. Položte předloktí na podlahu a směřujte přímo před sebe. Lokty by měly svírat úhel 90 stupňů a být těsně pod rameny. Postavte se na špičky. Vydržte v poloze co nejdéle. Cvičení opakujte. Můžete si dát výzvu prodloužením časového intervalu nebo zvýšením cviku zvednutím jedné nohy.

Je to všechno nebo nic 

Znáte tu myšlenku: "Teď chci zhubnout 5-10 kg a v pondělí vysadím všechno, co obsahuje sacharidy, cukr a alkohol, a začnu běhat."?

Tato myšlenka napadne většinu lidí. Možná zhubnete pár kilo, ale nemusí to být zrovna příjemný proces, takže je rychle naberete zpět. Je důležité, abyste si lépe uvědomili své stravovací návyky a rozhodli se, kdy si zasloužíte něco dobrého. Pokud si o víkendu dopřejete narozeninový dort a rohlíky, dbejte na to, abyste se po zbytek týdne stravovali rozumně a s klidným svědomím si dali jeden nebo dva kousky! Místo toho, abyste ze svého jídelníčku zcela vyřadili chléb, těstoviny a rýži, zvolte raději jejich hrubou verzi a zároveň je trochu omezte. Není třeba si nic ztěžovat, protože pak se vaše dieta zaručeně pokazí. 

Najděte rovnováhu, buďte realističtí a vaše tělo i mysl vám poděkují.